Nie ma miejsca na tablice smogowe

Nie ma miejsca na tablice smogowe

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zdaniem KAS informacje o smogu mogłyby być wyświetlane na tablicy przy ul. św. Gertrudy
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Piotr Tymczak

Kontrowersje. Okazuje się, że dwa lata to za mało, aby znaleźć w centrum miejsce dla tablic informujących o zanieczyszczeniu powietrza
Montaż tablicy informującej o smogu to jedyne do tej pory niezrealizowane zadanie ogólnomiejskie z tych, które wygrały w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego (BO) w 2014 roku. Wydawałoby się, że wytypowanie lokalizacji i postawienie tablicy to niezbyt skomplikowane zadanie. Okazuje się, że krakowscy urzędnicy nie potrafią sobie z tym poradzić.

Do dziś nie znaleziono lokalizacji, w której takie tablice (w ramach przygotowania zadania ustalono, że będą trzy a nie jedna) mogłyby się znajdować. A jeżeli miałyby stanąć, to potrzebne są w najbliższym czasie, bowiem zbliża się kolejny sezon grzewczy, z którym do miasta powróci smog.

- Zadanie jest na etapie uzgadniania lokalizacji tablic - informuje Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Gdy zostaną wybrane lokalizacje, satysfakcjonujące wszystkie strony, ogłosimy przetarg na montaż tablic, który od strony technicznej został już przez ZIKiT przygotowany - dodaje.


Przypomnijmy, że początkowo planowano jedną tablicę za 300 tys. zł w rejonie kina Kijów. ZIKiT zwrócił uwagę, że może ona jednak rozpraszać kierowców jadących Alejami. Później zmieniono koncepcje na trzy tablice: w okolicy Teatru Słowackiego (przy punkcie informacyjnym), na placu Szczepańskim oraz przy Hotelu Royal, a więc w rejonie Wawelu. Okazało się jednak, że nowe tablice nie mogą powstawać w obrębie Plant Krakowskich. Związane jest to z zapisami o Parku Kulturowym w Starym Mieście.

Działacze KAS zauważyli jednak, że na tym obszarze są już tablice informacyjne.

- Urząd planuje wymianę niektórych z nich na elektroniczne nośniki informacji miejskiej. Zaproponowano nam, aby informacje o zanieczyszczeniu powietrza zamieszczać zamiennie z innymi informacjami dotyczącymi miasta. Nie zgodziliśmy się na to rozwiązanie, ponieważ uważamy, że tablice, zgodnie z projektem, powinny być poświęcone wyłącznie informacjom o zanieczyszczeniu powietrza - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, która zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego.

KAS zaproponował nowe lokalizacje, poza obszarem Parku Kulturowego: okolice Teatru Bagatela i Domu Towarowego Elefant, okolice Hotelu Andels i Galerii Krakowskiej - od strony przejścia podziemnego, okolice Poczty Głównej. Na te miejsca zgody nie wyraził plastyk miejski - ze względu na ochronę konserwatorską, powołując się na zapisy Parku Kulturowego.- Według nas te lokalizacje są poza obszarem Parku Kulturowego. Ale jak nawet trzeba byłoby zmienić zapisy dotyczące Parku Kulturowego, to powinno się tak stać, aby głos mieszkańców został wysłuchany - uważa Ewa Lutomska.

ZIKiT zaproponował pięć nowych lokalizacji: al. Przyjaźni, Andersa; al. Kijowska (na wprost Biprostalu); plac Inwalidów (od strony ul. Sienkiewicza); pętle tramwajowe: Borek Fałęcki, Bronowice Małe, Mały Płaszów, Czerwone Maki, Wielicka - terminal autobusowy. Potem ZIKiT dodał: ul. Nawojki, rondo Mogilskie, Nowy Kleparz, al. Solidarności.

Według działaczy Krakowskiego Alarmu Smogowego zaproponowane punkty celowo są oddalone od centrum. W rezultacie maleje liczba odbiorców informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Zwraca uwagę, że na elektroniczne tablice smogowe można zmienić już istniejące dotyczące informacji miejskiej, na której obecnie zawieszane są plakaty dotyczące wydarzeń w Krakowie. Podaje przykład takiej tablicy - na rogu ul. Stradomskiej i św. Gertrudy.

Ewa Lutomska dodaje: - Czy nie można zmienić tablicy z obdartymi plakatami na ważną dla wszystkich mieszkańców informacją o aktualnym stanie powietrza?Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
panie Redaktorze,

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Smog wcale nie powróci do miasta , jak Pan pisze, w sezonie grzewczym.
Smog mamy w Krakowie permanentnie przez cały rok, a w lecie mamy ten najgorszy rodzaj smogu czyli fotochemiczny. Odsyłam do...rozwiń całość

Smog wcale nie powróci do miasta , jak Pan pisze, w sezonie grzewczym.
Smog mamy w Krakowie permanentnie przez cały rok, a w lecie mamy ten najgorszy rodzaj smogu czyli fotochemiczny. Odsyłam do publikacji naukowych.

zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy mierzono stan powietrza przy spalarni smieci?

Krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Jak widać pieprzenie bzdet o smogu rzekomo powodowanym przez palenie drewnem kominkowym w kominkach było tylko kilkuletnią przykrywką odwracająca uwagę od przekrętów związanych z budową spalarni...rozwiń całość

Jak widać pieprzenie bzdet o smogu rzekomo powodowanym przez palenie drewnem kominkowym w kominkach było tylko kilkuletnią przykrywką odwracająca uwagę od przekrętów związanych z budową spalarni śmieci.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Diesle won z miasta

Nowohucianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

I po smogu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Koszmarna nuda

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

Zacznijcie pisać coś ciekawego bo te ciągłe pitolenie o smogu stało się już koszmarnie nudne.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu