Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pędu do wymiany pieców

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W jaki sposób ogrzewa Pan(i) dom? Proszę podać główne źródło ciepła.
W jaki sposób ogrzewa Pan(i) dom? Proszę podać główne źródło ciepła.
Smog. Tylko co piąty dom jednorodzinny w Małopolsce ogrzewany jest w taki sposób, który nie wpływa negatywnie na środowisko. Z kotłów zasypowych, w których można spalić praktycznie wszystko, korzysta 60 proc. mieszkańców.

Czytaj także: Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

Badania wykonane na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego wśród właścicieli domów jednorodzinnych nie pozostawiają złudzeń - tylko nieliczni Małopolanie gotowi są wymienić stare kopciuchy węglowe na niskoemisyjne piece grzewcze. Nawet wysokie dotacje zmniejszające koszty inwestycji nie są wystarczającą zachętą. - Dlatego wprowadzenie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski jest jak najbardziej zasadne - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Projekt tej uchwały zakłada, że w ciągu siedmiu lat muszą zniknąć wszystkie stare piece. Od roku 2024 ogrzewać domy będzie można tylko przy wykorzystaniu niskoemisyjnych kotłów grzewczych (co najmniej 5. klasy). A to oznacza wymianę pieców w ok. 400 tysiącach domów w Małopolsce.

Autorka: Joanna Urbaniec

Część z nich i tak musi zniknąć. - Średni wiek kotła grzewczego to 12 lat, a więc wkrótce i tak trzeba go wymienić na nowy - tłumaczy Andrzej Guła. Ale też nie kryje, że aż 77 proc. właścicieli domów jednorodzinnych nie planuje takiej inwestycji. Dla zaledwie jednej trzeciej zachętą do niej byłaby dotacja na wymianę pieca. Ponad 40 proc. zdecydowałoby się na to pod warunkiem, że zmaleją rachunki za ciepło. A przecież likwidacja pieca spalającego najgorszy, a więc najtańszy węgiel, przyniesie wzrost kosztów ogrzewania.

To niejedyna bariera finansowa. Okazuje się bowiem, że co trzeci dom jednorodzinny nie ma żadnego ocieplenia ścian. Żeby dziś skorzystać z dotacji na wymianę pieca, trzeba wcześniej wykonać termomodernizację. A na to stać już tylko nielicznych.

W projekcie uchwały antysmogowej mowa jest o dotacjach na wymianę starych pieców. Koszty takiego wsparcia szacowane są na kilka miliardów złotych. Nawet gdyby połowę pokryto z budżetowych środków, pieniędzy i tak dla wszystkich nie wystarczy. Na razie nie wiadomo, czy będą wprowadzone jakieś kryteria przyznawania dofinansowania - np. czy dotacje trafią tylko do rodzin z niskimi dochodami.

W Krakowie, gdzie do września 2019 roku muszą zniknąć wszystkie piece węglowe, finansowe wsparcie na ich likwidację przysługuje każdemu, najbiedniejsi mogą liczyć także na późniejsze dopłaty do wyższych rachunków za ogrzewanie. Ale skala wymiany pieców pod Wawelem jest 10-krotnie mniejsza niż to, co czeka całe województwo małopolskie.

Eksperci podkreślają jednak, że bez wymiany kopciuchów na nowoczesne piece nie ma szans na poprawę jakości powietrza w Małopolsce. Najtańszy kocioł grzewczy, w którym pali się węglem najgorszej jakości, powoduje emisję pyłu na poziomie 1180 mikrogramów na metr sześcienny. Korzystanie z dobrego węgla przynosi niewielką poprawę, bo zmniejsza emisję do 770 mikrogramów. Ale spalanie takiego węgla w kotle 5. klasy emisyjności to już emisja tylko 40 mikrogramów.

Jeszcze większe zanieczyszczenie powietrza niż stare piece powodują kominki. Spalanie w nich mokrego drewna to emisja 2180 mikrogramów pyłu na metr sześcienny. Suche drewno w kominku po spaleniu wypuszcza 1350 mikrogramów, a więc więcej niż węgiel kiepskiej jakości w starym kopciuchu! A kominek jest montowany praktycznie w każdym nowym domu jednorodzinnym. Uchwała antysmogowa dla Krakowa przewi- duje zakaz palenia w kominkach, taka uchwała dla Małopolski nie będzie aż tak restrykcyjna.

Do końca listopada trwają konsultacje, podczas których można zgłaszać uwagi do nowego programu ochrony powietrza w województwie małopolskim. Ekolodzy zachęcają do poparcia wprowadzenia obowiązku wymiany starych pieców na nowe. Można to zrobić na stronie www.chceoddychac.pl. Uwagi do programu należy wysłać na maila: [email protected].

[email protected]

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Krakowianie dostaną czujniki mierzące smog
Mniej darmowych przejazdów w dni, kiedy jest smog

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie ma pędu do wymiany pieców - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski