Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma się czego bać

LIZ
Mieszkańcy Kroczymiechu zarzucili firmie, że jest odpowiedzialna za powstanie w lesie rozlewiska przypominającego toksyczny zbiornik. Ich zdaniem "rozlewisko" to powinno zostać bardziej zabezpieczone, a Polmar powinien też zadbać o poprawę jego estetyki.

W chrzanowskim Polmarze

 Przedstawiciele chrzanowskiej firmy Polmar, producenta materiałów termo-izolacyjnych wyjaśniają, że zarzuty mieszkańców pod adresem firmy o rzekomym wylewaniu ścieków do lasu i zanieczyszczeniu środowiska są bezpodstawne. Do lasu odprowadzana jest tylko woda deszczowa za wiedzą i zgodą Nadleśnictwa Chrzanów oraz Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa UM w Chrzanowie w oparciu o pozwolenie wodno-prawne.
 - W lesie istnieje nie rozlewisko, a zbiornik wodny o powierzchni lustra wody ok. 520 m. kwad. i spełnia on rolę naturalnego osadnika, zatrzymującego zawiesiny i zanieczyszczenia jakie niosą wody opadowe. Zastosowanie syfonu na odpływie gwarantuje zatrzymanie zanieczyszczeń w postaci części pływających w zbiorniku, a następnie umożliwia oczyszczenie lustra wody z zanieczyszczeń. Istniejący zbiornik powstał co najmniej 30 lat temu i spełnia rolę mechanicznej oczyszczalni - _wyjaśnia Kazimierz Lisowicz, kierownik ds. technicznych.
 Przedstawiciele firmy podkreślają, że wytwarza ona jedynie ścieki komunalne i przemysłowe. Do produkcji styropianu nie są używane żadne związki chemiczne w postaci klejów, lepiszcz, rozpuszczalników czy katalizatorów. Produkcja styropianiu jest jedną z najczystszych ekologicznie produkcji materiałów budowlanych. Dlatego nie stwarza żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Ważne jest by mieszkańcy Kroczymiechu, którzy mają jakieś obawy co do wpływu firmy na środowisko zrozumieli na czym polega cały proces produkcji.
 -
Styropian to potoczna nazwa materiału izolacyjnego, uzyskiwanego przez spienienie granulek polistyrenu. Czynnikiem porotwórczym jest neutralny dla środowiska naturalnego gaz o nazwie pentan. Następnie środek ten jest zastępowany przez powietrze podczas kolejnych etapów procesu produkcyjnego. Granulat formowany jest w bloki, w tzw. formie blokowej, pod wpływem działania pary wodnej i podciśnienia wytwarzanego w próżni. Jak widać styropian i jego proces produkcyjny nie szkodzi zdrowiu ani środowisku naturalnemu. Jednym z wielu dowodów na to jest fakt, że naczynia i tacki styropianowe są stosowane do opakowywania żywności - _argumentuje Lisowicz.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski