18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców

Rozmawiała Agnieszka Maj
Fot. Archiwum
Rozmowa Kroniki. Piotr Bukowski, wicedyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa, a obecnie również kierownik ds. zabezpieczenia w zespole do monitorowania zagrożenia wojną.

– Czy niedawne zorganizowanie przez prezydenta Jacka Maj­chrowskiego dyżurów na wypadek wojny ma związek z sytuacją na Ukrainie?

– Zarządzenie prezydenta w sprawie przygotowania stanowisk kierowania i stałego dyżuru na czas wewnętrznego i zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego oraz wojny ma charakter czysto kosmetyczny.

Związane jest to z aktualizacją składu stanowisk kierowania. Zatem działanie to nie miało żadnego związku z obecną sytuacją na Ukrainie. Obowiązek utworzenia takiego zespołu wynika z roz­­po­rządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie przygotowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym.

– Urząd przygotowuje się do wojny?

– Wszelkie informacje związane z sytuacją na Ukrainie na bieżąco analizowane są w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Aktualnie nie ma żadnych podstaw do wysnuwania wniosku o jakimkolwiek zagrożeniu dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości, a tym bardziej do wdrażania działań o charakterze obronnym.

W przypadku pojawienia się takiej konieczności Urząd Miasta Krakowa jest w każdej chwili gotowy do wdrożenia odpowiednich procedur, ale należy podkreślić, że obecnie nie ma jakichkolwiek sygnałów o realnym zagrożeniu w tym zakresie dla Krakowa.

– Jakie zadania obronne mają do wypełnienia urzędnicy?

– Podstawą w tym przypadku jest ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Urzędnicy sporządzają plan operacyjny zawierający ocenę zagrożeń dla miasta Krakowa.

Te zagrożenia mogą być spowodowane m.in. rozprzestrzenianiem środków do produkcji i przenoszenia broni masowego rażenia, aktami terroru oraz agresją zbrojną. Urzędnicy prowadzą „Akcję kurierską miasta Krakowa”. Jej celem jest natychmiastowe doręczanie za pośrednictwem kurierów m.in. kart powołania do służby wojskowej czy wezwań do wykonania świadczeń na rzecz obrony.

W Urzędzie Miasta funkcjonuje stały dyżur m.in. do koordynowania zadań obronnych, zapewnienia odpowiedniego reagowania, zbierania informacji o aktualnej sytuacji na naszym terenie, utrzymywania łączności ze stałym dyżurem wojewody małopolskiego oraz stałymi dyżurami sąsiadujących urzędów.

– Czym ma zajmować się kierownik zabezpieczenia?

– Kierownik zespołu zabezpieczenia ma czuwać w sytuacji zagrożenia nad zabezpieczeniem m.in. niezbędnej liczby urzędników, sprawnej organizacji przepływu informacji czy bezzwłocznego opracowywania niezbędnej dokumentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski