Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody radnych na pomnik legendy Cracovii

Piotr Tymczak
Rada Miasta. Dopóki nie będzie dokładnego rozliczenia inwestycji, krakowscy radni nie przegłosują zgody na lokalizację pomnika legendarnego piłkarza Józefa Kałuży przed stadionem Cracovii.

O wyrażenie zgody na budowę pomnika Józefa Kałuży do urzędu zwróciła się Fundacja 100 lat KS Cracovia.

Na budowę pomnika fundacja zebrała połowę kosztów, czyli 200 tys. zł. W zaproponowanej przez prezydenta Krakowa uchwale w tej sprawie urzędnicy zaznaczyli, że postawienie monumentu nie będzie się wiązać z żadnymi wydatkami miasta.

To jednak nie przekonało radnych, którzy oczekują poprawienia projektu uchwały.

- Chylę czoła przed Józefem Kałużą. Musimy mieć jednak pełny kosztorys inwestycji, aby później nie okazało się tak jak z pomnikiem Armii Krajowej, który miał kosztować 200 tys., a teraz mówi się o milionie i liczeniu na wsparcie miasta - komentuje radna Małgorzata Jantos (PO). Jej zdaniem w projekcie uchwały powinno być dopisane, jaki jest pomysł na zebranie brakującej kwoty.

Projekt pomnika Józefa Kałuży autorstwa Czesława Dźwigaja uzyskał już pozytywną opinię głównego architekta miasta, a także - odnośnie lokalizacji - miejskiego konserwatora zabytków.

Józef Kałuża (ur.11 lutego 1896 r. w Przemyślu, zm. 11 października 1944 r. w Krakowie) był jednym z najlepszych polskich piłkarzy okresu przedwojennego, legendą Cracovii. W latach 1921-1928 występował w reprezentacji Polski. Zdobył dla niej siedem bramek. W całej swojej karierze w Cracovii strzelił 465 bramek w 404 meczach.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem i w 1932 r. selekcjonerem reprezentacji Polski. Pod jego kierownictwem osiągnęła ona sukcesy, którym długo nie mogli dorównać następcy Kałuży (1936 r.: 4. miejsce na igrzyskach w Berlinie, 1938 r.: po raz pierwszy udział reprezentacji Polski w mistrzostwach świata). Podczas wojny jako jeden z nielicznych członków Polskiego Związku Piłki Nożnej pozostał w kraju. Jego imię nosi ulica w Krakowie, w pobliżu Błoń, przy której znajduje się stadion Cracovii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski