Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie odbiorą prawa jazdy

SYP
POWIAT. Od minionego piątku weszły w życie nowe przepisy, które sprawią, że nietrzeźwy rowerzysta nie straci prawa jazdy na samochód - jak to dzieje się obecnie.

Fot. Ingimage

Według znowelizowanego kodeksu karnego nie będzie obowiązku, aby sąd nakładał na wszystkich nietrzeźwych kierowców zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Sędziowie mogą wydać zakaz prowadzenia tych pojazdów, którym poruszał się nietrzeźwy. Teraz, jeśli jechał pijany rowerem, straci prawo do poruszania się po drogach publicznych rowerem, ale nie traci prawa jazdy na samochód, czy motocykl.

- Moim zdaniem ta zmiana jest dobra, bo kara będzie proporcjonalna do szkodliwości popełnionego czynu. Trudno, bowiem obronić tezę o konieczności odebrania prawa jazdy wszystkich kategorii zawodowemu kierowcy, który po wypiciu dwóch piw wsiadł na rower. W naszej codziennej pracy nie zmieni się jednak nic. Nadal z dużą stanowczością będziemy eliminować z dróg nie tylko nietrzeźwych kierowców, ale również rowerzystów i pieszych. Dlaczego? Każdy pijany człowiek na drodze stwarza zagrożenie dla nas, naszych dzieci i bliskich. Pamiętajmy o tym - podkreśla mł. asp. Łukasz Czyż, oficer prasowy olkuskiej Komendy Powiatowej Policji.

Jak wynika z policyjnych statystyk, przez cały ubiegły rok na terenie powiatu olkuskiego ujawniono 451 kierujących, u których we krwi buzowało powyżej 0,2 promila alkoholu. Aż 357 z nich popełniło przestępstwo, gdyż stężenie alkoholu przekraczało pół promila, a kolejne 94 osoby wykroczenie, gdyż miały od 0,2 do 0,5 promila. Wśród tych 451 osób było 94 rowerzystów, z czego 21 popełniło wykroczenie, a kolejnych 73 przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. I stracili prawo jazdy.

Wśród 357 zatrzymanych kierowców pojazdów mechanicznych było też sporo kierowców skuterów, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwym i w efekcie stracili prawo jazdy na samochód. Teraz sąd może im zakazać poruszania się po drogach skuterami, a zachowają prawo jazdy. Choć od tej reguły mogą być wyjątki, np. jeśli pijany rowerzysta spowoduje wypadek. Będzie o tym decydował sąd. Niestety nagminnym zjawiskiem staje się zatrzymywanie nietrzeźwych kierowców, którzy prowadzą samochód, mimo prawomocnych, wydanych przez sąd wyroków zakazujących im kierowania. Oczywiście za jazdę po pijanemu.

Zmiana przepisów jest spowodowana wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że dotychczasowe prawo surowiej karało nietrzeźwych rowerzystów niż kierowców samochodów.

Warto pamiętać, że przez cały ubiegły rok na terenie powiatu olkuskiego doszło do 98 wypadków drogowych, w których zginęło 12 osób. Rok wcześniej, w 114 wypadkach zginęło pięć osób, a 138 zostało rannych. Coraz częściej ofiarami, a niekiedy sprawcami wypadków są kierowcy jednośladów, głównie motocykli i skuterów.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski