Nie odpuszczają sprawy krzyża na Błoniach. Kuria nie...

Nie odpuszczają sprawy krzyża na Błoniach. Kuria nie komentuje

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Tak miałby wyglądać krzyż z pawilonem na Błoniach
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Pracownia Projektowania Architektonicznego

Przestrzeń miejska. Grupa krakowian przedstawiła swoją koncepcję krzyża na Błoniach z pawilonem. Władze miasta się od tego dystansują.
Do pomysłu postawienia krzyża na Błoniach władze miasta podchodzą sceptycznie, Kościół nie zamierza sprawy komentować. Mimo to grupa krakowian nadal będzie zabiegać o realizację tego projektu.

Przypomnijmy, że o pomyśle ustawienia krzyża na Błoniach wraz z podziemną zakrystią pisaliśmy we wczorajszym „Dzienniku Polskim”. Wczoraj otrzymaliśmy wizualizację.

- To jest tylko koncepcja. Do uzgodnienia jest więc kwestia, jak mogłoby to ostatecznie wyglądać - zaznacza Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa Biały Kruk.
Jest jedną z kilkunastu osób, które podpisały się pod apelem do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i kardynała Stanisława Dziwisza w sprawie pozostawienia po Światowych Dniach Młodzieży krzyża na Błoniach. Miałby być symbolem tego, że w tym miejscu z milionami wiernych spotykało się trzech papieży: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Krzyż, który stanowił część ołtarza, już został zdemontowany. To był krzyż z drutu, owinięty materiałem. Nie był więc trwały. Inicjatorzy apelu proponują więc inne rozwiązanie. Przygotowali projekt, który zakłada postawienie (obok już znajdującego się w tamtym miejscu kamienia papieskiego) kilkumetrowego krzyża, zachowanego po wizycie w Krakowie Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 roku. Krzyż miałby być usadowiony na niewielkim pawilonie.

- To byłoby miejsce dla pielgrzymów, a także przestrzeń na wystawy czy sprzedaż pamiątek papieskich i związanych z Krakowem - informuje Leszek Sosnowski.

Przy wejściu do pawilonu zaplanowano tablicę, na której byłaby informacja o historycznych spotkaniach z papieżami. Obok pawilonu wyznaczono miejsce na stawianie ołtarza polowego. Pod ziemią powstałaby natomiast zakrystia oraz połączenie z istniejącą już nieopodal toaletą.

O komentarz do tego pomysłu poprosiliśmy Jana Janczykowskiego, małopolskiego konserwatora zabytków. Jego zdaniem postawienie na Błoniach samego krzyża byłoby dopuszczalne.

- Pod warunkiem, że nie byłby monumentalny - zaznacza Jan Janczykowski. Dodaje, że nie wyobraża sobie jednak, aby na Błoniach, które są wpisane do rejestru zabytków, stawiać jakikolwiek obiekt. - Był kiedyś pomysł, aby wokół Błoń powstała ścieżka dla rolkarzy i małe pawilony. Też się na to nie zgodziłem. Można byłoby się zastanowić, czy tego typu obiektu nie można postawić gdzieś w sąsiedztwie, na przykład w pobliżu stadionu Wisły albo Cracovii - dodaje konserwator.

O stanowisko w sprawie krzyża na Błoniach pytaliśmy już prezydenta Majchrowskiego. Nie wydał ostatecznej opinii, podkreślił, że zamierza się w tej sprawie skonsultować z kardynałem Dziwiszem.

- Jeżeli zostałby tam postawiony krzyż, to będą protesty i mówienie, że się sakralizuje przestrzeń publiczną. Czekam jednak na stanowisko Kościoła w tej sprawie - usłyszeliśmy od prezydenta Majchrowskiego.

Przypomniał również, że miasto podpisało z Kurią Metropolitalną umowę, na mocy której Błonia po ŚDM (do 11 sierpnia) mają być zwrócone w stanie, w jakim zostały organizatorom przekazane, a więc bez krzyża.

Do najbliższego piątku mają zostać zdemontowane wszelkie instalacje postawione na czas ŚDM i zrekultywowana trawa.

W zeszłym tygodniu nie było sposobności do rozmów miasta i kurii w sprawie krzyża ze względu na uroczystości pogrzebowe kardynała Franciszka Macharskiego. Wczoraj wysłaliśmy do kurii pytanie o stanowisko w sprawie projektu krzyża z pawilonem. - Nie komentujemy tej sprawy - odpowiedział ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Z projektem zapoznaliśmy również Tomasza Bobrowskiego, głównego architekta Krakowa.

- Jeżeli chodzi o tak ważne miejsce, jakim są Błonia, to w sprawie, czy może tam stanąć krzyż, powinni zadecydować krakowianie - podkreślił Tomasz Bobrowski.

Na razie jednak nikt nie zarządził konsultacji w tej sprawie. - Jeżeli będzie trzeba, to jesteśmy w stanie zebrać tysiące głosów za postawieniem krzyża - zapewnia Adam Bujak, znany krakowski fotograf, który też podpisał się pod apelem.

Dr Monika Bogdanowska z Politechniki Krakowskiej, miejska aktywistka, uważa, że Błonia powinny pozostać takie, jakie są. - Jestem przeciwna stawianiu tam czegokolwiek, zarówno znaków religijnych, jak i pawilonów. Wystarczy, że jest już tam kamień papieski. Błonia to niepowtarzalne miejsce, łąka, teren rekreacyjny. Nie stwarzajmy sytuacji, w których ktoś będzie się opalać, a obok będzie stał krzyż. Niektórych może będzie bulwersowało takie połączenie - komentuje Monika Bogdanowska.

Adam Bujak informuje natomiast, że sygnatariusze apelu w sprawie krzyża wybierają się na rozmowy do kurii. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że zamierzamy rozmawiać z przedstawicielami najwyższych władz kościelnych - mówi Adam Bujak.

Rozmowa z Adamem Bujakiem


- Kuria Metropolitalna nie zamierza komentować idei ustawienia krzyża na Błoniach, a prezydent Krakowa podchodzi do tego sceptycznie. To nie studzi Waszych starań?

- Nadal uważamy, że trzeba pozostawić pamiątkę w postaci krzyża po wizytach trzech wspaniałych papieży. Wierni mają do tego prawo. Będziemy się więc upominać o krzyż na Błoniach. Był tam już drewniany krzyż postawiony kilka lat temu przez Kazimierza Cholewę, prezesa Towarzystwa Parku im. H. Jordana. Nie byłoby tej rozmowy, gdyby na drugi dzień ten krzyż nie został usunięty.

- Będziecie jeszcze w sprawie krzyża rozmawiać z przedstawicielami Kościoła?

- Mamy mieć spotkanie w tej sprawie, prawdopodobnie w piątek. Zobaczymy, co na nim zostanie ustalone. Musimy osobiście usłyszeć, jakie jest stanowisko Kościoła. Po tej rozmowie mogą być jakieś konkrety. Na pewno nie można robić żadnej awantury przy krzyżu. Myślę, że wygramy tę sprawę, ale to musi być robione z wielką kulturą, w nienachalny sposób.

- Przedstawiciele miasta już sugerują, że powinni się wypowiedzieć mieszkańcy. Z tego co wiadomo, pod apelem w tej sprawie podpisało się kilkanaście osób.

- Możemy przeprowadzić akcję zbierania podpisów i będzie ich kilka tysięcy.

- Głosy przeciwne są takie, że Błonia to przestrzeń miejska, na której nie należy stawiać symboli religijnych.

- Jest ogromny pomnik Chrystusa Odnowiciela w Rio de Janeiro, w przestrzeni miejskiej, który jest symbolem tego miasta, jedną z największych atrakcji. Nikt sobie nie wyobraża, aby go tam nie było. Teraz jakby ktoś tam chciał go jednak postawić, to pewnie byłyby głosy sprzeciwu. Awantura byłaby pewnie też, gdyby teraz chciano stawiać krzyż na Giewoncie. Na Błoniach modliły się z papieżami miliony wiernych, ostatnio wspaniała młodzież z całego świata. Aż się prosi, aby to w jakiś sposób upamiętnić.

Rozmawiał Piotr Tymczak
piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Komentarze (39)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POlskatimes

Deutsche Velle (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

zaczyna sie POdpucha od nowa.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Litości!!!!

nik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

Miejcie miłosierdzie dla Błoń i zostawcie je w spokoju bo to jedyna tak łąką w środku miasta w Europie.
Błonia mają swoją tradycje i właśnie przez to ,że nie są niczym zabudowane często są...rozwiń całość

Miejcie miłosierdzie dla Błoń i zostawcie je w spokoju bo to jedyna tak łąką w środku miasta w Europie.
Błonia mają swoją tradycje i właśnie przez to ,że nie są niczym zabudowane często są miejscem organizacji bardzo różnych imprez no i spełniają rolę jakże niezastąpioną wolnej przestrzeni i spacerów i tak od wielu pokoleń.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miasto ujarzmione...

Chrześcijanin. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Kraków permanentnie traci na "mariażu tronu z ołtarzem". Krakowska racja stanu trzymać się z dala od Watykanu. Mdłości można dostać od tych klerykalnych bajeczek dla maluchów.
Źle się dzieje w...rozwiń całość

Kraków permanentnie traci na "mariażu tronu z ołtarzem". Krakowska racja stanu trzymać się z dala od Watykanu. Mdłości można dostać od tych klerykalnych bajeczek dla maluchów.
Źle się dzieje w mieście gdzie szarogęsi się kler. A samorząd "na kolanch" spełnia zachcianki purpurata. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przez sloikow takich

jak ty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

mdli na wasz widok i wpisy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krzyż

Beti (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

NIE CHCECIE KRZYŻA OK.ALE CZEKAJCIE JAK JAREK WYPIERDOLI TAM POMNIK BRACISZKA I OFIAR SMOLEŃSKICH.BYŁAM NIEDAWNO NA BŁONIACH I NIC TYLKO PSIE GÓWNA.WDEPNIECIE OJ WDEPNIECIE.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pomyłka?

dociekliwa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

PSIE czy PISIE? Co chciałaś napisać?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
masz je chyba w głowie

jack (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

Biegam codziennie i nie ma problemu


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
caly leb

nimi wypchany (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

i caly zafajdany

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krzyż

Beti (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

NIE CHCECIE KRZYŻA OK.ALE CZEKAJCIE JAK JAREK WYPIERDOLI TAM POMNIK BRACISZKA I OFIAR SMOLEŃSKICH.BYŁAM NIEDAWNO NA BŁONIACH I NIC TYLKO PSIE GÓWNA.WDEPNIECIE OJ WDEPNIECIE.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Choroba

PanAndrzej (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Trzeba być naprawdę chorym na głowę, żeby pisać o Kaczyńskim po artykułem, który nie ma z nim nic wspólnego. Lecz się;)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komentarz

Ika .. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

Odczepcie się wreszcie od Błoń!!! To jest "przestrzeń" dla zwykłych obywateli. Kościół ma już wystarczająco dużo zagarniętych terenów. Krzyż niech każdy popierający ten projekt postawi sobie przed...rozwiń całość

Odczepcie się wreszcie od Błoń!!! To jest "przestrzeń" dla zwykłych obywateli. Kościół ma już wystarczająco dużo zagarniętych terenów. Krzyż niech każdy popierający ten projekt postawi sobie przed wejściem do własnego domu.
To już jest szczyt bezczelności kościoła, który udaje "głupiego".zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpowiedź

Sowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

Wszystko zmierza do tego, żeby najpierw znalazł się tam krzyż, potem kapliczka, w następnej kolejności sanktuarium i teren jest kościelny. Brawo!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
z restauracji ośmorniczek jesteś

czy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

księ żulo z PO.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co pawilon, skoro kible już stoją?

Popis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

A psy nie muszą wychodzić na siku i kupcię pod ten śliczny kopczyk

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
grupa czy gmina?

as (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

wara od Błoń ! a wy bukiety to postawcie co chcecie ale u siebie na wsi! tam skąd przyszliście!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Powiedzmy sobie szczerze, po co Polsce potrzebne prawo

huh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 3

Światły redaktorze Tymczak, nie dziwi pana, że prawo lokalne, czyli obowiązujący plan miejscowy dla obszaru Błoń, wyklucza w ogóle taką budowlę, nawet jeśli miałaby być "tylko"kapliczką z trochę...rozwiń całość

Światły redaktorze Tymczak, nie dziwi pana, że prawo lokalne, czyli obowiązujący plan miejscowy dla obszaru Błoń, wyklucza w ogóle taką budowlę, nawet jeśli miałaby być "tylko"kapliczką z trochę wybujałym krzyżem. Chuligani mentalni, którzy z tą inicjatywą występują, nie mają pojęcia jak to zainicjować, albo w ogóle nie interesuje ich przestrzeganie prawa; prędzej chyba to drugie. zwiń

Zdjęcie autora komentarza
Zakrystia obok ustępu?

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

Nie uchodzi. Obraza zakrystii, gdy znajduje się obok WC!!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo