Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pij, zwolnij, zapnij

Redakcja
Tak rozpoczęła się akcja, która ma podnosić wiedzę o zagrożeniach na drodze, mówić o tym, jak je niwelować i ratować tym samym życie i zdrowie. Odbywa się w Krakowie w ramach kampanii "Jedź bezpiecznie - lato czeka", organizowanej przez PZU Życie SA przy współudziale policji. Hasła kampanii to: "Nie pij", "Zwolnij", "Zapnij pasy".

W ubiegłym roku zamordowano w Polsce 1000 osób, w wypadkach drogowych zginęło 7 tysięcy

 Jak wygląda mundur policjanta drogówki? - Ma krawat, niebieskie spodnie, białą czapkę, biały pas... - odpowiadały dzieci biorące udział w konkursie z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Musiały mieć przy tym zamknięte oczy, bo policjant z Wydziału Ruchu Drogowego był ekspertem w konkursie. Na scenie pod Ratuszem przepytywano je też np., w którym miejscu, i w jaki sposób należy przechodzić przez ulicę. Trochę pogubiły się przy pytaniu, gdzie można jeździć bez karty rowerowej - a wolno tylko na boiskach, w parkach i po lesie. Na Rynku Głównym można było też przetestować swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód - ciasno ustawione słupki, ostre zakręty i pochylnia przestraszyły nieco dorosłych, ale nie dzieci. Po konkursach i pokazach ratownictwa odbył się koncert, w którym wystąpili Danuta Błażejczyk oraz Stachursky.
 Dziś drugi dzień akcji. Wzmożone patrole policji wyjadą na niebezpieczne odcinki dróg, tzw. czarne punkty, na drogi wylotowe z miasta (i dwie stacje benzynowe w ich pobliżu), gdzie na początku długiego weekendu, jak zawsze, będzie wzmożony ruch. Informacje o korkach oraz możliwościach dogodnego i bezpiecznego opuszczenia miasta mają być wprost z policyjnego radiowozu przekazywane przez radio.
 W godz. 10 - 14 na 15 stacjach benzynowych PKN Orlen hostessy PZU Życie będą rozdawać kierowcom specjalnie przygotowane ulotki. Z ulotek będzie można się dowiedzieć m.in., jaki jest wpływ prędkości na rodzaj obrażeń w przypadku potrącenia pieszego - np. przy prędkości powyżej 60 km na godzinę zdarzają się już wyłącznie wypadki śmiertelne. Ulotka "Nie pij!" wypunktuje kierowcom skutki picia alkoholu: po puszce piwa lub kieliszku wina - ogólne wrażenie rozluźnienia, po dwóch puszkach piwa lub kieliszku wódki - zmniejszenie zahamowań psychicznych, wzrost poczucia bezpieczeństwa, zmniejszenie zdolności rozpoznania sytuacji, po 10 piwach - znaczne osłabienie refleksu, zmienność nastroju, a po 20 piwach - stan nieświadomości i zanik czynności oddechowych.
 Kampania "Jedź bezpiecznie - lato czeka" trwa przez całe wakacje i ma swoje kolejne akcje w różnych miastach Polski. Właśnie przed weekendami - by uczulić kierowców, którzy wtedy masowo wyruszają na drogi. Jak bowiem donoszą statystyki, dziennie w Polsce ginie w wypadkach na drodze 21 osób, w tym jedno dziecko. - Ludzie bardziej obawiają się wyjścia późnym wieczorem na spacer niż wypadku na ulicy. A tymczasem w ubiegłym roku zamordowano w Polsce 1000 osób, a w wypadkach zginęło aż 7 tysięcy osób - mówi Anna Zielińska z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie.

(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski