Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płać tyle za ciepło: zainwestuj, odzyskaj nawet 40 procent wydatków, a potem oszczędzaj latami. Jak to zrobić?

AIP
Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Trzy na cztery domy w Polsce wymagają pilnej termomodernizacji, bo marnotrawstwo ciepła kosztuje, głównie ich właścicieli, miliardy złotych rocznie. Podliczając koszty niezbędnego „remontu”, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, nie trzeba jednak załamywać rąk. Jak zaznacza Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), mFinanse, można bowiem skorzystać z kilku możliwości sfinansowania termomodernizacji, która podniesie komfort przebywania w „czterech kątach” jesienią oraz zimą, a w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jedną z nich są ekokredyty, które weszły na stałe do oferty niektórych banków. Dają one możliwość zwrotu nawet 40 proc. poniesionych wydatków.

W domu intensywnie pracują kaloryfery, mimo to w pomieszczeniach nie udaje się uzyskać komfortowej temperatury. Dlaczego tak się dzieje? To wynik dużych strat ciepła, które są spowodowane np. niewłaściwym dociepleniem „czterech kątów” czy niewydajną instalacją grzewczą. Okazuje się bowiem, że 3 na 4 domy w Polsce cechuje niska efektywność energetyczna. To powoduje, że ucieka nie tylko ciepłe powietrze, ale wraz z nim również niemałe sumy pieniędzy, które wydajemy w sezonie jesienno-zimowym na ogrzewanie. Jednocześnie, zaledwie połowę Polaków stać na termomodernizację, która jest rozwiązaniem wspomnianych problemów1. Oznacza to, że jeżeli chcemy np. ocieplić budynek lub wymienić kocioł grzewczy na nowoczesny, nierzadko musimy posiłkować się kredytem, choć jak wskazują eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, to niejedyna opcja, z której możemy skorzystać.

Idzie zima, będziesz mieć wydatki

Według GUS, wydatki związane z ogrzewaniem w sezonie jesienno-zimowym stanowią nawet 20 proc. wszystkich kosztów utrzymania. Z jeszcze wyższymi wydatkami muszą liczyć się osoby mieszkające w niewystarczająco ocieplonych budynkach, w których przestarzałe technologie grzewcze powodują, że lokum cechuje się niską efektywnością energetyczną. Przez to, trudno o uzyskanie we wnętrzach komfortowej temperatury, która powinna wynosić ok. 21 °C, a ogrzewanie pochłania znaczne sumy pieniędzy. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu, który w dodatku zmniejszy rachunki na stałe, jest termomodernizacja. Taka inwestycja w zależności od stanu „starej” instalacji i potrzeb domowników wymaga np. zakupu nowego kotła grzewczego, docieplenia budynku z zewnątrz, czy wymiany okien i drzwi na bardziej szczelne, a przez to zatrzymujące całe ciepło
w środku.

– Część z banków oferuje preferencyjne kredyty na cele modernizacyjne, np. na wymianę kotła węglowego na gazowy, zakup i montaż instalacji ogrzewania centralnego czy docieplenie budynku. Zdarza się, że banki zwalniają klientów z prowizji, oferują niskie, stałe oprocentowanie lub małą marżę.

Wysokość takiego wsparcia jest elastyczna i może sięgać nawet kilkudziesięciu tys. zł. lub nawet więcej w przypadku domu ekologicznego. Inna możliwość to dofinansowanie do kredytu w ramach premii termomodernizacyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego, która polega na spłacie 20 proc. zobowiązania przez Państwo. O taki kredyt można ubiegać się w bankach współpracujących z BGK – komentuje Leszek Zięba.

Postaraj się o kredyt z dopłatą

Termomodernizację, która pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie, można także przeprowadzić, korzystając z kredytu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

– Kredyt z dopłatą do kapitału na poziomie nawet 40 proc. kosztów całej inwestycji, możemy zaciągnąć w wybranych, „zielonych” bankach, np. w Banku Ochrony Środowiska. Dostępność pożyczek i warunki ich przyznawania różnią się w poszczególnych województwach. Jeżeli w naszym miejscu zamieszkania bank nie przyjmuje wniosków na ekokredyt, możemy postarać się
o uzyskanie wsparcia finansowego od miasta lub gminy. Gdy planujemy wymianę pieca grzewczego, np. węglowego na gazowy, sprawdźmy na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy, czy przyjmowane są wnioski o dofinansowanie takiego zakupu, a także, jak wygląda procedura udzielania środków – wyjaśnia Bartosz Turek, ekspert ZFPF, Open Finance.

W wielu aglomeracjach w całej Polsce działają programy dotyczące walki ze smogiem, w ramach których wspólnoty mieszkaniowe, a także mieszkańcy na własną rękę, mogą ubiegać się o dotację na wymianę pieca w mieszkaniu czy przyłączenie budynku do sieci gazowej.
Pamiętajmy bowiem, że inwestycja w termomodernizację nie tylko podnosi komfort życia i obniża rachunki za ogrzewanie, ale posiada również dodatkowy pozytywny skutek w postaci zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko przestarzałego systemu grzewczego. By skorzystać ze wsparcia tego rodzaju, upewnijmy się, że podobny program jest prowadzony w naszym mieście, a także sprawdźmy terminy składania wniosku o udzielenie dofinansowania, które powinny widnieć na stronie internetowej stosownego urzędu, aby nie przegapić okazji na otrzymanie środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie płać tyle za ciepło: zainwestuj, odzyskaj nawet 40 procent wydatków, a potem oszczędzaj latami. Jak to zrobić? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski