Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie powinny się nudzić

Edyta Hanszke
Ważne jest, żebyśmy zapewnili odpowiednią nawierzchnię ogródka – trawiastą lub piaszczystą
Ważne jest, żebyśmy zapewnili odpowiednią nawierzchnię ogródka – trawiastą lub piaszczystą Fot. 123rf
Porady. Jak urządzić przydomowy, bezpieczny dla dzieci plac zabaw?

Wybierając miejsce na plac zabaw w ogrodzie, powinniśmy wziąć po uwagę, że najlepiej, gdy jest on dobrze widoczny z miejsca w domu, gdzie spędzamy dużo czasu. Wówczas młodsze dzieci będziemy mieć ,,na oku”, godząc to z wykonywaniem obowiązków domowych.

Z dala od ulicy
Plac zabaw powinien znaleźć się z dala od ulicy, w pewnej odległości od oczek wodnych, ogrodzeń, żywopłotów z kolcami czy betonowych nawierzchni. Może to być kąt działki lub boczna strona ogrodu osłonięta od wiatru.

Dobrze byłoby, żeby znajdował się w miejscu, gdzie słońce nie operuje zbyt długo i intensywnie w czasie, gdy nasze pociechy bawią się .Jeśli takiego miejsca nie mamy, to dobrze jest nad piaskownicą postawić np. parasol ogrodowy.

Warto zadbać, aby droga od domu do placu zabaw nie prowadziła przez kwiatowe rabaty, bo dzieci je zniszczą. Możemy zdecydować, czy zamontujemy na placu zabaw urządzenia na stałe, co da nam większe możliwości zapewnienia dobrej zabawy, czy przenośne, które są mniej stabilne, ale za to można je schować na czas niepogody lub przesuwać w miejsca zacienione.

Dla młodszych dzieci z powodzeniem możemy przygotować małą plastikową zjeżdżalnię czy piaskownicę. Starsze będą wymagały bardziej stabilnych urządzeń.

Gumowe maty lub wióry
Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia montowane na stałe wymagają systematycznej konserwacji, żeby przetrwały przez kilka lat.W pobliżu placu zabaw lepiej zrezygnować z roślin o ostrych kolcach, takich jak róże, berberysy i ostrokrzewy. Unikajmy sadzenia roślin trujących, takich jak rącznik pospolity, trzmielina, wawrzynek, datura i cis. Pamiętajmy, że azalie i różaneczniki, ciemierniki oraz naparstnice mogą podrażniać skórę.

Ważne jest, żebyśmy zapewnili odpowiednią nawierzchnię do zabawy dla dzieci – trawiastą lub piaszczystą, korę, wióry albo sztuczną trawę czy specjalne gumowe maty amortyzujące upadki. Można je zainstalować na żwirze lub piasku. Sprawdzają się one w temperaturze od +30 do –70 stopni, więc nie ma potrzeby demontować ich na zimę. Maty gumowe wyglądają estetycznie, są to jednak bardziej kosztowne rozwiązania niż naturalne podłoże.

Wybierając zabawki, zwracajmy uwagę, czy mają one certyfikaty i atesty. Jeśli część chcemy sami zrobić urządzenia do zabawy, musimy zadbać, aby śruby, gwoździe i inne metalowe elementy były odpowiednio zabezpieczone. Powinny również być solidnie zabezpieczone, żeby się nie przewróciły. Zwróćmy też uwagę, czy drewniana powierzchnia jest gładka, zaokrąglona i pozbawiona drzazg. Powinny mieć nietoksyczne powłoki impregnatami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski