Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie puszczajmy z dymem zdrowia i pieniędzy

MACIEJ MAKOWSKI
Jeden z plakatów kampanii KAS
Jeden z plakatów kampanii KAS
60 billboardów z hasłami "Nie puszczajmy z dymem zdrowia!", "Nie puszczamy z dymem pieniędzy!" oraz "Nie puszczamy z dymem IQ!" zawiśnie w Krakowie.

Jeden z plakatów kampanii KAS

O TYM SIĘ MÓWI. "Kraków bez smogu!" - pod takim hasłem wystartowała wczoraj już kolejna antysmogowa kampania organizowana przez aktywistów z Krakowskiego Alarmu Smogowego

- "Kraków bez smogu!" to kampania o jednoznacznie pozytywnym przekazie, która pod trzema krótkimi hasłami pokazuje wizję miasta po wdrożeniu planów naprawczych związanych z zanieczyszczeniem powietrza - tłumaczy Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Inicjatorzy akcji chcą pokazać zarówno mieszkańcom, jak i lokalnym politykom, że poprawa jakości powietrza będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie, pieniądze, a nawet iloraz inteligencji. Twierdzą, że redukcja zanieczyszczeń pozwoli na uniknięcie średnio około 400 zgonów rocznie.

Podkreślają również, że lepsze powietrze w Krakowie to zmniejszenie kosztów ekonomicznych związanych z zanieczyszczeniem, które ponosi każdy mieszkaniec miasta. Koszty te obejmują w szczególności wydatki na opiekę zdrowotną, ponoszone bezpośrednio przez ludzi chorujących z powodu smogu.

- Czyste krakowskie powietrze to nie tylko zdrowsze, lecz także inteligentniejsze dzieci - podkreśla Andrzej Guła. Dodaje, że - jak wykazują badania prowadzone przez prof. Wiesława Jędrychowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego - dzieci, które są narażone na wyższe stężenia zanieczyszczenia powietrza, mają niższy iloraz inteligencji.

Kolejnym elementem nowej kampanii Krakowskiego Alarmu Smogowego jest spot "Kraków bez z smogu". Wyświetlają go krakowskie kina Cinema City. Na filmie możemy zobaczyć, jak słynne zabytki Krakowa - Sukiennice czy Barbakan - rozpadają się pod wpływem smogu.

- To metafora ukazująca, jak zanieczyszczenie powietrza niszczy nasze miasto. Kraków jest ciemny, czarny, trochę jak z horroru - tłumaczą w KAS.

Poprzez swą kampanię KAS chce przekonać radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego do głosowania za zakazem palenia węglem i drewnem. - To szczególny moment, gdyż za parę dni Sejmik będzie głosował nad tą uchwałą. Od dłuższego czasu wprowadzenie tego zakazu jest warunkiem koniecznym, abyśmy mogli myśleć o przywróceniu jakości powietrza do normalnego poziomu, chroniącego nasze zdrowie oraz życie - twierdzi Andrzej Guła.

Przypomnijmy: na początku listopada Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt uchwały w sprawie zakazu palenia w Krakowie węglem i drewnem. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Sejmiku. Głosowanie odbędzie się 25 listopada.

maciej.makowski@dziennik.krakow.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski