Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie Strzebel ani Strebl, a Szczebel

Redakcja
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Szczebel, wypiętrzający się wysoko ponad doliną Raby, trudno pomylić z jakąkolwiek inną beskidzką "wyspą". Na jego szczycie od dawien dawna łopoce bowiem biało-czerwona flaga.

Fot. archiwum

ODKRYJ BESKID WYSPOWY. 5 sierpnia - Szczebel (977 M N.P.M.)

Skąd dziwna nazwa? - Nie wiadomo - mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". - Niewielu już pamięta nazwę Strebl, spotykaną jeszcze na austriackich mapach. Są tacy, w mniejszości, którzy wciąż mówią o Strzeblu, a nazwę góry wywodzą od strzebli potokowych, ryb, które niegdyś licznie pływały w Rabie i Potoku Tenczyńskim - dodaje.

Zobacz, jak zdobywaliśmy Szczebel [ZDJĘCIA] >>

A Szczebel? - Bo trzeba się na nią wspinać jak po drabinie - śmieje się Czesław Szynalik. Choć wydaje się, że góra to niewysoka, to jednak wyjście na nią kosztuje parę kropel potu. Jej wschodnie i północne stoki są strome, a porasta je piękny las bukowy. To na nich można odnaleźć urocze "ambonki" i wychodnie skalne. Najbardziej stromy szlak - czarny - prowadzi z Kasinki Małej.

Na Szczeblu odnajdziemy też solidny kamień - z pamiątkową tablicą ufundowaną przez rodzinę Skolarusów - przypominający wędrówki Jana Pawła II po Beskidzie Wyspowym. Jest też krzyż upamiętniający śmierć ks. kanonika Józefa Stanki, wicerektora Krakowskiego Seminarium Duchownego.

- Spod szczytu rozciągają się rozległe panoramy na Lubomira, Lubogoszcz i dolinę Raby - zachwala uroki swojej "wyspy" Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień.

Warto także pamiętać o Małym Szczeblu. To bowiem w nim - w tzw. Księżym Lesie - powstała grota, którą w 1835 r. Ludwik Zejszner, jej odkrywca, nazwał Jaskinią Lodową. Dziś zwana jest mniej romantycznie - Zimną Dziurą.

W niedzielę na wierzchołek Szczebla doprowadzi nas najpierw szlak czarny z Lubnia (zbiórka o godz. 9 przed Gimnazjum w Lubniu), a potem ścieżka oznakowana na zielono. Na szczycie gości powita wójt Kazimierz Szczepaniec. Mszę św. polową odprawią ks. dr Robert Nęcek, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. Józef Maciążka, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kasince Małej, ks. Piotr Sulek, proboszcz parafii Jana Chrzciciela w Lubniu, a także ojciec Szczepan Król (zakon kapucynów), proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie. O oprawę muzyczną zadba Orkiestra Dęta OSP Kasinka Mała, pod batutą Franciszka Leżańskiego, a wystąpią także "Toporzanie" z Tenczyna. Zejście do Mszany Dolnej również szlakiem czarnym.

(DMA)

SZLAKI TURYSTYCZNE

żółty - na Zembalową przez Klimas

żółty - na Łysinę przez Kiczorę

czarny - na Szczebel

zielony na Szczebel przez Czechówkę

czerwony - na Luboń Wielki - wyjście z Tenczyna

zielony - na Szczebel - wyjście z Tenczyna

Papieski - rozpoczyna się w Rabce-Zdroju. Wytyczono go przez Zaryte, Luboń Wielki, Przełęcz Glisne, Szczebel (łączy się tu ze Szlakiem Papieskim z Lubnia), Kasinkę Małą, Lubogoszcz, Kasinę Wielką, Śnieżnicę, Przełęcz Gruszowiec, Ćwiliń, Jurków, Przełęcz Rydza-Śmigłego (w tym miejscu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim), Mogielicę, Jasień, Kobylicę, Ostrą - do Mszany Dolnej.

BAZA TURYSTYCZNA

 

Gospodarstwo Agroturystyczne "Na Zagrodzie", Joanna i Dominik Wojtan, 32-433 Lubień 298, tel. 506 027 875, [email protected] www.nazagrodzie.prv.pl

KOLEJNE WYPRAWY

12 sierpnia - Łopień

Dobra (zbiórka przy Urzędzie Gminy; szlak zielony) - Łopień - Hala Jaworze - Tymbark

19 sierpnia - Jaworz

Pisarzowa (szlak zielony) - Sałasz (szlak niebieski) - Jaworz (wieża widokowa) - Sałasz (szlak niebieski) - Limanowa-Ski - Miejska Góra - Limanowa (Ośrodek Wypoczynkowy)

26 sierpnia - Mogielica

Przełęcz Słopnicka (szlak zielony) - Mogielica - Polana Stumorgi - Chyszówki - Przełęcz Rydza-Śmigłego (szlak zielony)

2 września - Lubogoszcz

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim; szlak zielony) - Lubogoszcz - Baza Lubogoszcz (szlak czarny) - Mszana Dolna (szlak czerwony)

9 września - Potaczkowa

Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim; szlak czarny) - Adamczykowa - Potaczkowa (szlak czarny) - Grzebień - Rabka-Zdrój (szlak czarny)

16 września - Słopnice

II Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"

Niedzielne wycieczki rozpoczynają się o godzinie 9. Zawsze towarzyszą nam doświadczeni przewodnicy Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK oraz ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego! Na szczycie są występy zespołów regionalnych, konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także grill i wspólna fotografia. Wyprawy na beskidzkie "wyspy" - z "Dziennikiem Polskim" i Forum Gmin Beskidu Wyspowego - odbywają się bez względu na pogodę! Udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji - wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Zapraszamy! Więcej: www.odkryjbeskidwyspowy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski