MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie święci garnki lepią

WOJ
Spotkanie uczestników projektu, moderatorów, terapeutów i opiekunów osób wymagających wsparcia Fot. Zbigniew Wojtiuk
Spotkanie uczestników projektu, moderatorów, terapeutów i opiekunów osób wymagających wsparcia Fot. Zbigniew Wojtiuk
POWIAT MIECHOWSKI. W tym roku w unijnym projekcie uczestniczyło 55 osób niepełnosprawnych.

Spotkanie uczestników projektu, moderatorów, terapeutów i opiekunów osób wymagających wsparcia Fot. Zbigniew Wojtiuk

Na terenie Małopolski największa liczba domów pomocy społecznej funkcjonuje w powiecie miechowskim. Na rzecz niepełnosprawnych pracuje wiele specjalnych placówek, zespołów i instytucji publicznych. Jednym z przykładów jest realizacja projektu "Aktywizacja społeczna i zawodowa mieszkańców powiatu miechowskiego" pod kierunkiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Finansuje go Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny - Kapitał Ludzki).

- W projekcie uczestniczy Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy z miechowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, warsztaty terapii zajęciowej z naszego terenu, Dom Pomocy Społecznej "Betania" oraz Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Zagorzycach. Program jest napisany na trzy lata. W jego ramach odbywają się różnego rodzaju zajęcia aktywizujące oraz integracyjne - informuje dyrektor PCPR Helena Kruszec.

- W tym roku brało udział w projekcie 55 osób: 30 z WTZ, 20 osób w ramach Programu Aktywizacji Lokalnej oraz 5 osób w ramach Programu Inicjatywy Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych z miechowskiego Domu Pomocy Społecznej "Betania" - dodaje Zbigniew Mucha, pracownik PCPR.

Podczas spotkania podsumowującego tegoroczny etap projektu w nagrodę za całoroczną pracę osoby z różnymi dysfunkcjami odebrały zaświadczenia oraz dyplomy.

Co udało się zrobić i jakie zajęcia szkoleniowo - warsztatowe odbyć, zobrazowały krótkie prezentacje multimedialne. Rafał Zagórski dyrektor SOSW, przypomniał bardzo udane letnie spotkanie integracyjne w tej placówce. Elżbieta Józefowska - Grzyb psycholog, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami z pracy z osobami upośledzonymi umysłowo i niepełnosprawnymi.

- Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty ceramiczne. Nasi "garncarze" przekonali się przy okazji, że nie święci garnki lepią - żartowała prowadząca je Patrycja Smajdor. - Oblegane były też warsztaty stolarsko - ślusarskie. Nasze wyroby można oglądać i kupić na kiermaszach organizowanych przez nas podczas różnych imprez i okolicznościowych uroczystości - mówił Rafał Szyniec z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzędowicach.

Wspominano bardzo udane obchody "Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej", które latem odbyły się na boisku Liceum Ogólnokształcącego. Wtedy też lokalna społeczność miała okazję więcej się dowiedzieć o realizowanym trzyletnim projekcie i jego założeniach.

Poza dyplomami i zaświadczeniami dodatkowo rozdano wszystkim warsztatowiczom drobne upominki. Jak powiedziała dyrektor Helena Kruszec, w styczniu rozpocznie się kolejny rok wprowadzania w życie projektu "Aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców powiatu miechowskiego". Objęta nimi zostanie podobna liczba osób z różnymi dysfunkcjami.

(WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski