Nie ta ewidencja

WT
Udostępnij:
W ubiegłym roku Zarząd Budynków Komunalnych wystąpił o rozbiórkę zabytkowego obiektu karczmy w Przegorzałach, a dopiero teraz dowiedział się o tym miejski konserwator zabytków. Okazało się, że ZBK nie miało tego obiektu na liście budynków zabytkowych.

Karczma w Przegorzałach, jeden z najstarszych budynków w dawnej wsi, nie zostanie rozebrana

   Przy ul. Księcia Józefa 199 znajduje się budynek starej karczmy. Od paru lat stoi pusty, okna są zabite deskami, a na budynku powieszono kartki informujące, że obiekt grozi zawaleniem. Nasz Czytelnik, Paweł Krajewski zwraca uwagę, że budynek pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku i jest najstarszym obiektem w dawnej wsi Przegorzały.
   Krzysztof Łuszczek, radny Dzielnicy VII, przypomina, że właścicielami karczmy byli niegdyś kameduli. - Potem budynek został przejęty przez państwo i trafił w ręce Akademii Rolniczej, a następnie do gminy. Po wojnie w karczmie ktoś mieszkał, potem zrobiono tu sklep. Po jego likwidacji obiekt stał pusty, aż do czasu, kiedy wprowadzano tu lokatorów. Niedawno w jednej części budynku doszło do zawalenia się stropu. Potem miasto wykwaterowało lokatorów - relacjonuje radny. - Dziś budynek stoi pusty, jest zawilgocony. Według mnie to zupełna ruina, nie ma on wielkiej wartości. Chcielibyśmy, by gmina pozbyła się tego budynku, bo obecnie stanowi on zagrożenie i po prostu straszy.
   Andrzej Siwek z Państwowej Służby Ochrony Zabytków informuje, że karczma nie jest wpisana do rejestru zabytków. - Budynek ma jednak wartość historyczną, bowiem jest jednym z ostatnich przykładów tradycyjnej, XIX-wiecznej architektury - podkreśla.
   W końcu ubiegłego roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o rozbiórce karczmy. - Uczyniliśmy to na wniosek Zarząd Budynków Komunalnych. Z ekspertyzy wynikało, że budynek nie nadaje się od remontu czy odbudowy i stwarza zagrożenie. W związku z tym, że budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie konsultowaliśmy decyzji z władzami konserwatorskimi - mówi Artur Trzepla, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Tłumaczy, że decyzja nie jest nieodwracalna. - Jeśli miasto się namyśli, może wystąpić o zmianę decyzji.
   Miejski konserwator zabytków, którego nie powiadomiono o planach wobec karczmy, zwołał wczoraj komisję, która jeszcze raz oglądnęła karczmę w Przegorzałach i zadecydowała, że rozbiórki nie będzie. - Stan techniczny jest kiepski, ale niewątpliwie budynek pochodzi przynajmniej z początku XIX wieku. To malowniczy dworek z gankiem, typowy dla tego okresu - podkreśla Genowefa Zań-Ograbek, miejski konserwator zabytków. - Teraz należy rozważyć, co dalej, kto odrestauruje karczmę, jaką funkcję będzie ona pełnić.
   Maciej Dadak, dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych tłumaczy, że wniosek o rozbiórkę nie był konsultowany z konserwatorem, bo karczma nie figurowała w ewidencji zabytków, będącej w dyspozycji ZBK. - W naszej ewidencji są tylko kamienice, nie ma obiektów wolno stojących. Nasi pracownicy nie przypuszczali, że obiekt jest zabytkiem. Postanowiliśmy, że - aby uniknąć takich sytuacji - na przyszłość będziemy zasięgać opinii konserwatorów na temat każdego budynku do rozbiórki.
   Karczma pozostanie więc na swoim miejscu, jednak jest ona w złym stanie i wymaga szybkiej interwencji. ZBK nie dysponuje funduszami na jej odnowę. Być może gmina będzie szukać prywatnego sponsora, który wyłoży pieniądze na odbudowę obiektu i będzie go użytkował. Może powstanie tam np. gospoda? (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie