Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba iść do urzędu. Wystarczy kliknąć

Katarzyna Hołuj
Powiat. Kto nie ma podpisu elektronicznego, a chce załatwiać sprawy urzędowe nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu może założyć sobie profil zaufany. W Starostwie Powiatowym działa punkt, w którym taki profil można potwierdzić.

Zanim jednak trafimy do Starostwa (albo Urzędu Gminy, bo np. Urząd Miejski w Sułkowicach też prowadzi podobny punkt) należy założyć konto na platformie ePUAP (www.epuap.gov.pl) i złożyć wniosek o nadanie profilu zaufanego. Dopiero trzecim krokiem jest przyjście do urzędu i uwierzytelnienie swojego profilu.

- Wystarczy do tego dokument potwierdzający naszą tożsamość: dowód osobisty lub paszport, nie może to być za to prawo jazdy - mówi Justyna Koczwara ze Starostwa Powiatowego w Myślenicach, odpowiedzialna na promocję projektu "Już dzisiaj - urzędy jutra w Małopolsce". Istotne jest też to, aby uwierzytelnić profil w 14 dni od złożenia wniosku.

System ePUAP na razie najczęściej jest wykorzystywany przez urzędy (np. Małopolski Urząd Wojewódzki za jego pośrednictwem przesyła korespondencję do Starostwa Powiatowego), ale przeznaczony także do kontaktów z urzędami przedsiębiorców i zwykłych obywateli.

Profil zaufany jest bezpłatnym odpowiednikiem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do załatwianie spraw w urzędach za jego pomocą nie jest potrzebne specjalistyczne oprogramowanie ani specjalne urządzenia (np. czytnik kart).

Do wczoraj w Starostwie Powiatowym swój profil potwierdziło 29 osób. - Siadając przed komputerem w domu możemy załatwić szereg spraw w urzędach, nie tylko w Starostwie Powiatowym w Myślenicach, ale w urzędach w całej Polsce, w tym także skarbowych oraz ZUS. Trzeba tylko pamiętać, że nie każda usługa jest dostępna w każdym urzędzie - mówi Maria
Słowiak ze Starostwa Powiatowego.

W tym urzędzie za pośrednictwem internetu i profilu zaufanego załatwimy 20 różnych spraw (część z nich podajemy w ramce obok).

Projekt "Już dzisiaj - urzędy jutra w Małopolsce" jest współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013. Powiat realizuje go w partnerstwie z kilkoma gminami (w tym z naszego powiatu: Sieprawiem i Sułkowicami) oraz Fundacją na Rzecz Rozwoju Społeczeństw, Tolerancji, Integracji, Wolności, Edukacji, Kultury.

Co m.in. załatwimy?
* wydanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, wykonywane w krajowym niezarobkowym przewozie drogowym osób lub rzeczy
* wydanie kolejnych wypisów z licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy lub osób, wydanie wtórnika licencji oraz wygaszenie licencji
* wnioski i interpelacje radnych
* zawiadomienie o zbyciu pojazdu zarejestrowanego
* wyrażenie zgody na wykorzystanie herbu/logo powiatu
* zmiana danych wpisanych do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców (niepowodująca rozszerzenia zakresu działalności regulowanej)
* zgoda na czasowe zajęcie terenu gminy lub skarbu państwa
* odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych
pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych lub na wprowadzanie ścieków do wód, ziemi lub urządzeń kanalizacyjnych
* przeniesienie pozwolenia na budowę na rzecz innego inwestora
* rozpatrywanie indywidualnych spraw konsumentów
* rozstrzygnięcie o niezbędności korzystania z terenu sąsiedniego
* udostępnianie informacji publicznej na wniosek
* uzyskanie zezwolenia na wykonywanie przewozów osób w krajowym transporcie drogowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski