Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba płacić

GEG
(INF. WŁ.) Rolnicy nie muszą chodzić do starostw i płacić za wypisy z ewidencji gruntów. Jeżeli nie wiedzą, jakie numery i powierzchnie mają ich działki, mogą to sprawdzić podczas specjalnych szkoleń organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. I to bez żadnych opłat.

Ważne dla rolników

   Rozpoczęta w poniedziałek akcja składania wniosków o wpisy do ewidencji producentów rolnych budzi emocje i nieporozumienia. Nie wszyscy rolnicy wiedzą, jak poradzić sobie z wypełnieniem formularza i jakie dokumenty są im potrzebne. Obawiają się też, że nie zdążą na czas złożyć wniosków o wpisanie do ewidencji, a później wniosków o dopłaty do produkcji rolnej.
   Ci, którzy nie wiedzą, jak sobie z tym wszystkim poradzić, powinni w pierwszej kolejności udać się do swojego urzędu gminy. Tam rolnik może uzyskać informacje na temat dopłat i stawianych mu wymagań. Może też udać się do powiatowego biura ARiMR, gdzie ma możliwość wyjaśnienia nawet najdrobniejszych szczegółów i nauczenia się, jak wypełnić wniosek. Może wreszcie skorzystać ze specjalnych szkoleń, które są organizowane w małopolskich wsiach. (GEG)

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

   Informacje potrzebne rolnikom przy składaniu wniosków o wpis do ewidencji oraz do wniosków o dopłaty:
    Każdy rolnik czy producent rolny, który chce otrzymywać dopłaty, musi wcześniej złożyć wniosek o wpis do ewidencji. W takim wniosku podaje się tylko podstawowe dane: imię i nazwisko, numer PESEL (NIP), adres zamieszkania i adres do korespondencji oraz - koniecznie! - numer konta bankowego. Uwaga: teraz nikt nie wymaga od rolników podawania numerów ewidencyjnych i powierzchni działek ani żadnych związanych z tym dokumentów.
   Wypełniony wniosek można złożyć osobiście w powiatowym biurze ARiMR lub wysłać go pocztą. Przy wpisie do ewidencji rolnik otrzyma 9-cyfrowy numer identyfikacyjny.
    Wnioski o dopłaty będą przyjmowane od 15 kwietnia do 15 czerwca (wcześniej rolnik musi mieć już nadany numer identyfikacyjny). Te formularze będą już bardziej szczegółowe - trzeba będzie w nich podać numery i powierzchnię działek. Nie będzie wymagany wypis z ewidencji gruntów (jaki wydaje powiatowy geodeta). Ważne jest jednak, by numery działek i ich powierzchnia były zgodne z aktualną ewidencją (bo za zawyżenie powierzchni będą potrącone kary z należnych dopłat). Aby nie płacić za wypis z ewidencji, wystarczy wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez ARiMR, podczas których rolnicy mają dostęp do map ewidencyjnych, a pracownicy agencji uczą, jak wypełniać wnioski o dopłaty.
    Udokumentowanie danych wpisanych we wniosku o dopłaty może być konieczne wtedy, gdy o dopłaty do jednej działki ubiegają się dwie osoby. Będzie to dotyczyło np. sytuacji, gdy właściciel użyczył lub wydzierżawił działkę drugiemu rolnikowi. Jeżeli uprawiający ziemię rzeczywiście będzie miał pisemną umowę z właścicielem (najlepiej - gdy podpisy będą potwierdzone w urzędzie gminy), to dopłaty otrzyma użytkownik działki, a nie jej właściciel. Jeżeli jednak taka umowa nie zostanie podpisana, a właściciel będzie domagał się dopłat, to trafią one właśnie do niego.
    (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski