Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko becikowe

(AIP)
Fot. Archiwum
Demografia. Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. W wielu przypadkach powstrzymują ich złe warunki mieszkaniowe oraz obawy przed tym, czy poradzą sobie finansowo – wynika z badania Domu Badawczego Maison.

– Nie chodzi tu o luksusy, nie chodzi o wygodne życie, ale o to, by mieć warunki wystarczające na to, co jest standardem współczesnego życia. Od młodych ludzi oczekuje się niezależności, samodzielności i odpowiedzialności. Nic więc dziwnego, że często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej czy odpowiednich warunków mieszkaniowych – powiedziała autorka badania prof. Dominika Maison.

Polacy mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej w swoim kraju – niemal 90 proc. uważa, że jest ona zła. Na dodatek Polacy mają poczucie, że ,,wszędzie” w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Uważają, że najlepsza polityka prorodzinna jest w Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech, wierzą nawet, że polityka prorodzinna w Hiszpanii, Czechach czy Rosji też jest lepsza niż w Polsce.

Aby poprawić tę sytuację, zdaniem większości, potrzebne są rozwiązania systemowe – ludziom musi się ,,żyć lepiej i normalniej”.

Rozwiązaniem nie jest jednorazowa pomoc (jak np. becikowe czy płatny urlop dla ojca), ale działania długofalowe: wyższe zarobki (61 proc. Polaków), systematyczne dodatki do pensji za każde dziecko (45 proc.), stabilizacja na rynku pracy (44 proc.) oraz systemowe ułatwienia dla pracujących matek (34 proc.).

– Nie jest prawdą, że Polacy nie chcą mieć dzieci. Zaledwie 4 proc. Polaków twierdzi, że nie chce mieć dzieci w ogóle. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 – 91 proc. Polaków uważa, że idealna rodzina to rodzina z dwójką (61 proc.), a nawet z trójką dzieci (30 proc.) – powiedział Marcin Bagiński, ekspert Warsaw Enterprise Institute.

Polacy zapytani, co ich zdaniem jest najważniejszą przyczyną małej liczby urodzeń, wskazują obawę kobiet przed utratą pracy (55 proc.) oraz koncentrację na karierze (47 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski