Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla rowerów

Katarzyna Hołuj
Na ścieżce wzdłuż Raby ma się pojawić oznakowanie poziome
Na ścieżce wzdłuż Raby ma się pojawić oznakowanie poziome FOT. KATARZYNA HOŁUJ
Myślenice. Budowa ścieżek rekreacyjnych interesuje rowerzystów, piechurów, rolkarzy i biegaczy narciarskich.

Temat ścieżek rowerowych pojawił się ostatnio dwukrotnie. Raz, kiedy u burmistrza miasta gościli sportowcy, a wśród nich Sylwia Jaśkowiec i Urszula Łętocha, trenujące także na terenie gminy.

Drugi raz mówiono o tym podczas sesji, kiedy kilku radnych pytało o ścieżki już istniejące, np. o tę wzdłuż Raby, na której brakuje poziomego oznakowania, informującego, która strona jest dla rowerów, a która dla biegaczy. Pytano także, czy gmina zamierza budować ścieżkę do Stróży i o to, czy Myślenice stworzą wypożyczalnię rowerów miejskich.

Najbliższa przewidywana inwestycja to projekt związany z zagospodarowaniem zbiornika dobczyckiego. Zakłada on wytyczenie szlaków rowerowych i pieszych, tworzących pętlę wokół akwenu. Zanim jednak do tego dojdzie, gmina musi otrzymać dofinansowanie na przygotowanie inwestycji. – Jeżeli projekt uzyska akceptację, do­ku­mentacja techniczna wraz z pozwoleniem na budowę powstanie w ciągu roku – mówi Kornelia Pacek z UMiG.

Myślenice chcą kontynuować budowę ścieżki biegowo-rowerowej, która dziś przebiega od mostu na Rabie w Myśle­nicach do mostu w Osieczanach, dalej w kierunku Osieczan, i wzdłuż wałów do Drogini, gdzie miałby powstać przystanek turystyczny. Równolegle ma też powstać ścieżka dla rolkarzy i nartorolkarzy. Ta zapowiedź zainteresowała olimpijkę z Soczki, Sylwię Jaśkowiec, która dopytywała m.in. o to, czy projekt ścieżek będzie konsultowany z projektantkami tego typu infrastruktury.

Ścieżki, nawet te dla rolkarzy, które są dziś w Myślenicach (np. w parku miejskim), nie nadają się do treningów biegaczy narciarskich, głównie przez chropowatą powierzchnię (na której kółka wpadają w drgania). Poza tym zawodnicy potrzebują długich, prostych odcinków. Dlatego trenują na drogach publicznych. – Trudno jest znaleźć miejsce, gdzie jest asfalt, a nie ma ruchu samochodowego. Mamy kilka miejsc, z których korzystamy, ale nie jestem z nich do końca zadowolony – mówi trener Bogdan Łętocha.

Aby planowana pętla mogła się zamknąć, przewidziana jest budowa ścieżki w kierunku Borzęty i Sieprawia. Jeśli zaś chodzi o ścieżkę do Stróży, gmina odpowiada, że w planach jest stworzenie trasy górskiej. Jest jednak pewne „ale”. – Kwestia budowy ścieżki jest blokowana przez właścicieli działki, przez którą miałaby przebiegać – wyjaśnia Kornelia Pacek.

Ostatnia z inwestycyjnych zapowiedzi w tej kwestii dotyczy pomysłu budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Bysinki.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski