Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nie tylko Gibała chce referendum [SONDA]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Łukasz Gibała
Łukasz Gibała fot. Andrzej Banaś
Polityka. Zebrano ok. 40 tys. z 60 tys. podpisów potrzebnych do złożenia wniosku o referendum w sprawie odwołania prof. Majchrowskiego.

Łukasz Gibała, inicjator referendum w sprawie odwołania prezydenta Krakowa, szuka poparcia dla swojej inicjatywy wśród działaczy ruchów miejskich, stowarzyszeń i innych środowisk. - Wszystkie pozarządowe organizacje, które mają podobny do naszego program, będą mile widziane, jeśli chcą się włączyć do akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum - mówi Łukasz Gibała.

Otwarcie poparli go meleksiarze, którzy od wielu miesięcy toczą spór z magistratem. Władze Krakowa chcą bowiem ograniczyć liczbę wózków elektrycznych wjeżdżających do centrum miasta. - Zbieramy podpisy mieszkańców pod wnioskiem o referendum. Uważamy bowiem, że w Krakowie potrzebna jest zmiana władzy - mówi Grzegorz Kompa, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych, skupiającego znaczną część krakowskich meleksiarzy.

Z Gibałą współpracował, jeszcze zanim pojawiła się idea referendum - Udzielał nam m.in. wsparcia prawnego w wielu kwestiach. Teraz my wspieramy jego inicjatywę - dodaje Grzegorz Kompa. Kłopot w tym, że takie poparcie wcale nie musi pomóc Gibale. Meleksiarze mają bowiem raczej kiepską opinię wśród krakowian, zwłaszcza kierowców.

">

Inne stowarzyszenia sceptycznie podchodzą do akcji Gibały. Nie chce się do niej mieszać m.in. Krakowski Alarm Smogowy. - Nie uprawiamy polityki, nie chcemy, aby sprawa smogu była wykorzystywana w rozgrywkach politycznych - tłumaczy Anna Dworakowska z KAS. W akcję zbierania podpisów nie zamierzają się także angażować działacze stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Tomasz Leśniak, lider Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, uważa, że teraz nie jest dobry moment na organizowanie referendum. - Jakkolwiek krytycznie oceniam prezydenturę Jacka Majchrowskiego, to obecnie nie widzę poważniejszego powodu, który kazałby nam podważać wynik wyborów sprzed dwóch lat - mówi Leśniak.

Przeciwko referendum jest także krakowska Platforma Obywatelska. Niewykluczone jednak, że Gibała będzie mógł liczyć w tej sprawie na wsparcie PiS, ponieważ prezydent Krakowa ostatnio podpadł władzom krajowym tej partii, popierając rezolucję w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Dla PiS to znak, że w sporze pomiędzy rządem a TK prof. Majchrowski stanął po stronie trybunału.

Otwarcie za referendum opowiedziała się już natomiast partia KORWiN. Jej członkowie włączyli się w akcję zbierania podpisów, ponieważ są za odwołaniem prezydenta Majchrowskiego. Konrad Berkowicz, wiceprezes partii KORWiN, podkreśla jednak, że jego ugrupowanie nie współpracuje ze Stowarzyszeniem Logiczna Alternatywa, którego szefem jest Łukasz Gibała i nie poprze go jako kandydata na prezydenta.

Tymczasem zebranie wymaganych 60 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum staje się bardzo realne. Do tej pory podpisało się już 40 tys. osób. - Zajęło nam to 24 z 60 dni, jakie mamy na zebranie wymaganej liczby - mówi Gibała.

Gdyby nawet udało się odwołać prezydenta, trudno będzie Gibale wygrać wybory. Każda z partii wystawi swojego kandydata, a szefowi Logicznej Alternatywy pozostanie głównie wsparcie swojego stowarzyszenia, składającego się z ok. 100 nieznanych szerzej osób.

Zobacz także:
Ludzie prezydenta Krakowa nigdy nie zostają na lodzie
Jacek Majchrowski: Ostatecznie decydują krakowianie
Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część III: Transport i kultura [SONDA]
Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część II: Bezpieczeństwo i edukacja [SONDA]
Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część I: Przestrzeń miasta i ekologia [SONDA]
Kraków pod rządami prof. Jacka Majchrowskiego. Zdecydują krakowianie
Co z prezydentem? Wszystko jest możliwe. Czy jesteś za odwołaniem Jacka Majchrowskiego? [SONDA]

Czekamy na Państwa głosy

Postanowiliśmy zapytać Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Powiedzcie nam: czy jesteście za odwołaniem prezydenta Krakowa, który rządzi 14 lat, czy chcecie, aby pozostał na stanowisku?

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się poprzez SMS Premium i potrwa do godz. 17, 29 czerwca 2016 r.
Aby oddać głos, należy przesłać SMS na numer 72355, wpisując w treści: „JM.1.TAK” lub „JM.1.NIE”. Jeden wysłany SMS równa się 10 głosom w plebiscycie. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosując SMS-em, otrzymają Państwo w prezencie kod do bieżącego e-wydania „Dziennika Polskiego”.

Do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. można oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.dziennikpolski24.pl, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Jedno kliknięcie oznacza jeden głos w plebiscycie. Z jednego urządzenia (np. komputera, smartfona) można każdego dnia kliknąć tylko raz. Aby zagłosować przez internet, należy zalogować się na indywidualne konto na stronie www.dziennikpolski24.pl. Jeśli nie mają Państwo takiego konta, trzeba będzie dokonać rejestracji na stronie.

Trzecia forma udziału w plebiscycie to oddanie głosu za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Można to uczynić do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. Jedno kliknięcie za pośrednictwem Facebooka równa się jednemu głosowi „TAK” lub „NIE”. Dzienny limit kliknięć to jeden głos za pośrednictwem jednego konta uczestnika w aplikacji Facebook. Aby zagłosować, uczestnicy plebiscytu muszą zalogować się na facebookowe konto, powiązane z kontem w serwisie www.dziennikpolski24.pl.

Wyniki głosowania

W trakcie trwania plebiscytu będziemy podawać cząstkowe wyniki głosowania na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Plebiscyt rozstrzygnie się po zsumowaniu głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, strony internetowej oraz aplikacji Facebook. Komisja Plebiscytowa ogłosi wyniki 1.07.2016 r. na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl.

Uwagi

- W głosowaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia.

- Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wyniki odzwierciedlą wyłącznie liczbę i treść wysłanych przez głosujących odpowiedzi. Z uwagi na fakt, iż każdy może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki nie muszą oddawać wiernie opinii krakowian w kwestii prezydentury Jacka Majchrowskiego.

[email protected]

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski