Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko "Rain Man" i "Atypowy". Rusza przegląd filmów o autyzmie

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Kiedy Darius miał 8 lat znał na pamięć mapę nowojorskiego metra. W wieku 15 lat samodzielnie poprowadził pociąg. Jako dorosły człowiek był zaś wielokrotnie aresztowany za podszywanie się pod kierowców autobusów i konduktorów. Filmową wersję jego historii będzie można zobaczyć podczas ruszającego 1 grudnia Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera.

Obok historii Dariusa („Nie po kolei”), zobaczymy też opowieść o o 24 -letnim Charliem z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem, który stawia pierwsze kroki w dorosłym życiu („I am me”), poznamy Daniela Lightwinga, genialnego matematyka, dręczonego przez rówieśników („X+Y”) oraz przyjrzymy się życiu pięciorga młodych ludzi dotkniętych zespołem Aspergera ( „Normalny autystyczny film”). W sumie w ramach przeglądu pokazane zostanie sześć filmów fabularnych i dokumentalnych.

- Historia osoby ze spektrum autyzmu i sposób jej opowiedzenia to podstawowe kryterium, którym kierujemy się przy doborze filmów. Nigdy nie pokazujemy obrazów, w których osoby te przedstawiane są w sposób prześmiewczy, albo powielających krzywdzące stereotypy – mówi Magdalena Wątrobińska, psycholog z Ośrodka dla Osób z Autyzmem "Effatha", współorganizującego przegląd . - Chociaż zdjęcia, muzyka, gra aktorska i wyróżnienia zdobyte przez obraz również mają dla nas znaczenie.

Było z czego wybierać, bo temat autyzmu w ostatnich latach wyjątkowo inspiruje filmowców. Świadczy o tym choćby popularność wyprodukowanego przez platformę „Netflix” serialu „Atypowy”. Podobne filmy wypuściło też BBC - „A Word”i ABC - „The Good doctor”, którego polską wersję językową można teraz oglądać w telewizyjnej Dwójce. Osoby ze spektrum autyzmu stawały się bohaterami kinowych hitów. Dość wspomnieć nagrodzoną Oscarem „Gra tajemnic”, bijącą rekordy frekwencji „Dziewczynę z tatuażem” czy polskie obrazy: „Dziewczynę z szafy” i „Komunię”.

- W tym, że twórcy interesują się autyzmem nie ma niczego dziwnego. To zaburzenie nie tylko coraz częściej jest diagnozowane, ale również przybywa biografów, którzy dopatrują się jego przejawów u znanych postaci, tak jak było choćby w przypadku Alana Turinga – tłumaczy Wątrobińska.

Pytanie tylko, jak duża część tych produkcji pokazuje prawdziwe oblicze autystyków?
- Z tymi produkcjami jest tak samo jak z filmami obyczajowymi. Czy „M jak Miłość”, „Na Wspólnej” albo „Wielkie kłamstewka” pokazują prawdziwe historie? Oczywiście, że nie. Ale i tak można wykorzystać ich fabułę jako pretekst do rozmowy i analizy relacji - mówi Wątrobińska.

Przy okazji przeglądu porozmawiać będzie można nie tylko z teoretykami, psychologami klinicznymi (m.in. dr Irą Heilveilem ze Stanów Zjednoczonych, producentem wykonawczym filmu "Autism on love") i terapeutami, ale również z tymi, którzy najlepiej wiedzą czym jest atypowość. Jednym z gości wydarzenia będzie Kosma Moczek – inżynier, muzyk i fotograf ze spektrum autyzmu.

Przegląd potrwa do 3 grudnia. Seanse i spotkania obywają się w Kinie Mikro (ul. Lea 5). Szczegółowy program i informacje o biletach można znaleźć na stronie: www.przegladfilmow.autyzm.krakow.pl/. Wydarzenie współorganizuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych "Zacisze".

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski