Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko wirus HIV jest groźny. Chrońmy się też przed HBV i HCV

DD)
Wirusem HBV lub HCV można się zarazić m.in. podczas wykonywania tatuażu zainfekowanym sprzętem
Wirusem HBV lub HCV można się zarazić m.in. podczas wykonywania tatuażu zainfekowanym sprzętem Fot. 123RF
O tym, że wirus HIV może być przenoszony przez stosunek z zakażoną osobą (HIV w Polsce przenosi się głównie właśnie drogą kontaktów seksualnych) lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób (narkomani), wiedzą dziś wszyscy.

Mniej osób zdaje sobie sprawę, że HIV przenosi się także przez łożysko lub krew w trakcie porodu (zakażenie okołoporodowe), a także z mlekiem matki.

Wirus HBV
Jeszcze mniejsza liczba ludzi ma świadomość, że inny wirus – HBV, czyli wirus zapalenia wątroby typu B – także może się przenosić drogą kontaktów płciowych z zarażoną nim osobą.

Przenosi się on bowiem w wyniku naruszenia ciągłości tkanek – skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy już niewielka ilość krwi, nawet mniej niż kropla, ponieważ wirus HBV znajduje się w niej w wysokim stężeniu. Sytuacje, w których może dojść do zakażenia, dotyczą zarówno zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, takich jak tatuowanie (wówczas najczęściej zakażają się ludzie młodzi), zabiegi fryzjerskie, kosmetyczne lub stomatologiczne wykonywane skażonym sprzętem oraz kontakty seksualne.

Co więcej, wirus HBV występuje nie tylko we krwi, ale także w spermie i wydzielinie pochwy. Łatwo się więc nim zakazić, uprawiając seks bez prezerwatywy z osobą, która jest nosicielem. Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV(który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C) i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV. Do zakażenia może także dojść przez kontakty oralne.

Podsumowując, do zakażenia dochodzi, jeśli jest kontakt z krwią lub wydzieliną osoby zakażonej z uszkodzoną powierzchnią skóry lub błony śluzowej partnera. Dlatego trzeba zwracać uwagę na ewentualne ranki, owrzodzenia, zmiany skórne. Nie wskazane jest również uprawianie seksu podczas menstruacji.

Wirus HCV
Także wirus HCV rozpowszechnia się przez krew. Podobnie jak przy HBV zakażenie następuje zazwyczaj przez kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą lub śluzówkami, za pośrednictwem zainfekowanego sprzętu i narzędzi medycznych oraz niemedycznych, takich jak: osobiste przybory toaletowe, przybory używane przez kosmetyczkę, fryzjera, w salonach tatuażu, podczas dożylnego stosowania narkotyków albo z matki na dziecko podczas ciąży i porodu.

Można się też zarazić podczas stosunku seksualnego (5 proc. zakażeń) , jeśli ma miejsce uszkodzenie naskórka lub błony śluzowej narządów płciowych partnerów. Nie można natomiast zakazić się poprzez codzienny kontakt z nosicielem, taki jak dotyk, korzystanie ze wspólnej łazienki i toalety, używanie tych samych sztućców ani poprzez pocałunki.

Profilaktyka
Wirusy HBV i HCV działają podstępnie. Czasami sygnałem choroby jest jedynie uporczywe zmęczenie, tymczasem powoli i niezauważenie niszczą wątrobę. Mogą doprowadzić do jej marskości, a nawet raka.

Skuteczną metodą profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu B, które wywołuje wirus HBV są szczepienia ochronne. Szczepienie składa się z trzech dawek – pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki.

Niestety, szczepionką nie możemy się chronić przed wirusem HCV – wciąż zmienia swoją budowę, co utrudnia jej opracowanie. Jak się chronić? Nie dziel się z nikim szczoteczką do zębów czy golarką. Od pielęgniarki zawsze domagaj się jednorazowych igieł i nowej pary gumowych rękawiczek. Seks – tylko w prezerwatywie. A najlepiej jeden, stały, sprawdzony partner.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski