Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko wykształcenie

EKT
Do udziału w niej zaproszono wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z powiatu krakowskiego. Dotychczas giełda organizowana była dla uczniów ZSO.

Giełda pracy w Skawinie

Tegoroczna "Giełda przedsiębiorczości", zorganizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skawinie, miała szerszy niż dotychczas zasięg.

Przed komisją, w skład której weszli przedsiębiorcy: Józef Bobek oraz Franciszek Starowicz, a także Iwona Wesołowska ze skawińskiej filii Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, prezentowało się 12 kandydatów na pracowników ich firm. Oceniani byli za przedstawione dokumenty (CV i listy motywacyjne) oraz pięciominutową autoprezentację. Członkowie komisji zadawali pytania nie tylko związane z ich przygotowaniem do podjęcia pracy, ale głównie dotyczące ich zainteresowań i związane z ich zachowaniem w konkretnych sytuacjach. Pytali m.in. o tolerancję religijną, co powinno zrobić się z łabędziami podejrzewanymi o ptasią grypę, jak można wykorzystać biurowy spinacz.
- Okazało się, że wykształcenie jest tylko jednym zkryteriów, jakimi kierują się pracodawcy, że dla nich bardzo istotne są cechy osobowościowe pracownika, jego umiejętność pracy wzespole, inteligencja. Dla uczniów to świetne doświadczenie, bo dowiedzieli się, jakie oczekiwania muszą spełnić naobecnym rynku pracy. Często proste czynności okazują się bardzo trudne. Np. wśród naszych uczennic zauważyłam pewien niepokój, gdy zaproponowałam im podanie kawy gościom. To może być dowód nato, że są albo nieśmiałe, amoże nie miały sposobności podawać jej wdomu, bo robią to rodzice.Dlatego przy__okazji dowiadują się, że powinny się tego nauczyć - podsumowuje giełdę uczącą w ZSO podstaw przedsiębiorczości, Barbara Werner, pomysłodawczyni organizowania giełdy, mającej na celu przygotowanie uczniów do skutecznego poszukiwania pracy.
Komisja wyróżniła sześciu uczniów. Najwięcej punktów przyznała uczennicy Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie, Magdalenie Freiberg, która przeistoczyła się w 25-letnią absolwentkę pedagogiki, zamierzającą pracować jako nauczycielka. Wysoko oceniła także możliwości Natalii Wieczorek, a po niej Łukasza Berlińskiego - oboje z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. W następnej kolejności byli: Joanna Dudek z ZSO w Skawinie, Magdalena Drozdowska z Zespołu Szkół w Skale i Grzegorz Piotrowski z ZS w Krzeszowicach.
Giełda odbywała się pod patronatem władz powiatu krakowskiego.
Tekst i fot.: (EKT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski