Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie udało się wypożyczyć "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki

Redakcja
Za rok obchodzić będziemy 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Miasto przygotowuje obchody tego wydarzenia. Połączone one będą z rocznicą 100-lecia odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie oraz 600-lecia powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

ROCZNICA. Za rok minie 600 lat od bitwy grunwaldzkiej. Obchody będą skromniejsze, gmina nie chce wydawać zbyt dużo pieniędzy.

Rada programowa, powołana do przygotowania obchodów, wytypowała już główne imprezy. - Jest kryzys. Staramy się, by koszty obchodów nie były duże i aby zostały rozłożone na różne instytucje - mówi Piotr Franaszek, przewodniczący rady.
Jednym z ważniejszych punktów będzie międzynarodowa sesja naukowa "Grunwald-Tannenberg", którą Uniwersytet Jagielloński organizuje w Muzeum Zamkowym w Malborku - odbędzie się ona we wrześniu; pierwszą część konferencji zaplanowano na zamku w Malborku, drugą w Krakowie na Wawelu oraz w magistracie (w tej części zaplanowano też uroczystą sesję Rady Miasta Krakowa).
W lipcu odbędą się uroczystości pod pomnikiem Grunwaldzkim - planuje się odśpiewanie "Roty" oraz inscenizację historyczną z przemarszem aktorów w strojach średniowiecznych Drogą Królewską (to widowisko miałoby przypominać powrót Władysława Jagiełły do Krakowa).
Pierwotnie zakładano, że u znanych kompozytorów zamówi się "Mszę krakowską". Jednak okazało się, że całość byłaby zbyt eklektyczna i niespójna, a koszt zbyt wysoki (mógłby sięgnąć nawet ponad 2 mln zł). Uznano więc, że może lepiej będzie, jeśli uroczysty koncert zorganizuje Capella Cracoviensis. Przygotowywane jest wydanie faksymile "Banderia Prutenorum" - powstałego w roku 1448 r. dzieła Jana Długosza, zawierającego opis zdobytych chorągwi krzyżackich, planowana jest też plenerowa wystawa fotograficzna "Tradycja grunwaldzka w Krakowie".
Gmina rezygnuje z wystawy militariów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, do której przymierzano się początkowo, uznano bowiem, że wielką wystawę "Na znak świetnego zwycięstwa" przygotowuje Zamek Królewski na Wawelu (na wystawie pokazane zostaną trofea zdobyte w czasie wojny z zakonem oraz rekonstrukcje wszystkich chorągwi grunwaldzkich). Zrezygnowano z organizacji wystawy strojów średniowiecznych w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, ponieważ okazało się, że jej koszt byłby zbyt wysoki (ok. 0,5 mln zł). Nie udało się wypożyczyć obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" J. Matejki, z Muzeum Narodowego z Warszawy.
Z okazji 600-lecia istnienia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej zostanie zorganizowany jarmark średniowieczny na Małym Rynku; przygotowane zostaną uroczystości (w lutym będzie uroczysta sesja Rady Miasta, w czasie której kongregacja być może otrzyma medal Cracoviae Merenti - jeśli zgodę wyrazi Rada Miasta).
- Jest jeszcze kilka pomysłów, które mogą zostać włączone w obchody - mówi Piotr Franaszek. - Chciałbym, aby trzy rocznice, które będziemy obchodzić, znalazły odbicie na dukatach krakowskich. Chcemy przypomnieć też postać Feliksa Nowowiejskiego, kompozytora "Roty" - referat na sesję naukową przygotowuje jego synowa Nina Nowowiejska. Może zaprosimy krakowian do wspólnego odśpiewania "Roty" na placu Matejki. Trzeba zastanowić się też nad uruchomieniem jubileuszowej strony internetowej. (WT)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski