Nie ustępują profesjonalistom

MAŁ
Ponad 360 osób brało udział w Przeglądzie Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych, który zakończył się wczoraj w Hotelu Forum. Impreza zainaugurowała krakowskie obchody Międzynarodowego Roku Seniorów. Przegląd obejmował trzy dziedziny: plastykę, twórczość wokalną i literacką.

18 proc. krakowian to osoby w wieku 60 lat lub starsze

Największym zainteresowaniem cieszyła się twórczość plastyczna. Ponad 210 twórców z 24 krakowskich ośrodków prezentowało akwarele, rysunki, malarstwo olejne i na szkle, metaloplastykę, rzeźbę, odlewy, tkaninę artystyczną, haft i koronkarstwo oraz mozaiki. Autorzy tych prac często dopiero w wieku dojrzałym, w ośrodkach pomocy społecznej, po raz pierwszy zetknęli się z taką formą sztuki. Jurorzy wysoko ocenili poziom nadesłanych prac. Ich zdaniem - w niczym nie ustępowały one pracom twórców profesjonalnych. Równie wysoko oceniono utwory wokalne i literackie. Organizatorzy przeglądu wręczyli dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom.
Wczoraj w Hotelu Forum odbyła się również konferencja "Edukacja dla zdrowia", zorganizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O proklamowaniu roku 1999 Międzynarodowym Rokiem Seniorów (zgodnie z definicją, za seniorów uznaje się osoby mające co najmniej 60 lat) Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w roku 1992. Decyzja ta była podyktowana wzrostem populacji seniorów na świecie (co dziesiąty mieszkaniec świata ma obecnie 60 lat i więcej; do 2005 r. taki wiek osiągnie co piąty człowiek) i związanymi z tym konsekwencjami. Populację Krakowa można określić jako starą - liczba osób w wieku 60 lat i powyżej stanowi aż 18 procent ogólnej liczby mieszkańców. Z prognoz demograficznych wynika, że proces starzenia się społeczeństwa będzie postępował. Krakowscy seniorzy stanowią duży odsetek osób starających się o pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zmuszają ich do tego głównie niskie dochody i choroby. Prognozowany wzrost populacji osób starszych wskazuje na konieczność rozwoju usług zdrowotnych, opiekuńczych i socjalnych. Uzasadniony jest więc postulat przeprowadzenia badań jakości życia seniorów, stanu ich zdrowia oraz potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, aby na ich podstawie planować świadczenia zdrowotne i socjalne. Obchody Roku Seniorów w Krakowie pozwolą pokazać aktywność ludzi starszych i możliwość ich działania na terenie Krakowa.
- Chcemy, aby po obchodach pozostał też trwały ślad. Myślimy o wydaniu informatora dla osób starszych, z którego będą mogli dowiedzieć się - jak załatwić różne codzienne sprawy; planujemy powołanie stowarzyszenia osób starszych oraz rady seniorów, działającej przy prezydencie miasta - poinformował nas Wiesław Rączka, jeden z organizatorów przeglądu. (MAŁ)

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie