Nie ustępują profesjonalistom

MAŁ
Udostępnij:
Ponad 360 osób brało udział w Przeglądzie Twórczości Osób Starszych i Niepełnosprawnych, który zakończył się wczoraj w Hotelu Forum. Impreza zainaugurowała krakowskie obchody Międzynarodowego Roku Seniorów. Przegląd obejmował trzy dziedziny: plastykę, twórczość wokalną i literacką.

18 proc. krakowian to osoby w wieku 60 lat lub starsze

Największym zainteresowaniem cieszyła się twórczość plastyczna. Ponad 210 twórców z 24 krakowskich ośrodków prezentowało akwarele, rysunki, malarstwo olejne i na szkle, metaloplastykę, rzeźbę, odlewy, tkaninę artystyczną, haft i koronkarstwo oraz mozaiki. Autorzy tych prac często dopiero w wieku dojrzałym, w ośrodkach pomocy społecznej, po raz pierwszy zetknęli się z taką formą sztuki. Jurorzy wysoko ocenili poziom nadesłanych prac. Ich zdaniem - w niczym nie ustępowały one pracom twórców profesjonalnych. Równie wysoko oceniono utwory wokalne i literackie. Organizatorzy przeglądu wręczyli dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom.
Wczoraj w Hotelu Forum odbyła się również konferencja "Edukacja dla zdrowia", zorganizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O proklamowaniu roku 1999 Międzynarodowym Rokiem Seniorów (zgodnie z definicją, za seniorów uznaje się osoby mające co najmniej 60 lat) Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w roku 1992. Decyzja ta była podyktowana wzrostem populacji seniorów na świecie (co dziesiąty mieszkaniec świata ma obecnie 60 lat i więcej; do 2005 r. taki wiek osiągnie co piąty człowiek) i związanymi z tym konsekwencjami. Populację Krakowa można określić jako starą - liczba osób w wieku 60 lat i powyżej stanowi aż 18 procent ogólnej liczby mieszkańców. Z prognoz demograficznych wynika, że proces starzenia się społeczeństwa będzie postępował. Krakowscy seniorzy stanowią duży odsetek osób starających się o pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zmuszają ich do tego głównie niskie dochody i choroby. Prognozowany wzrost populacji osób starszych wskazuje na konieczność rozwoju usług zdrowotnych, opiekuńczych i socjalnych. Uzasadniony jest więc postulat przeprowadzenia badań jakości życia seniorów, stanu ich zdrowia oraz potrzeb w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, aby na ich podstawie planować świadczenia zdrowotne i socjalne. Obchody Roku Seniorów w Krakowie pozwolą pokazać aktywność ludzi starszych i możliwość ich działania na terenie Krakowa.
- Chcemy, aby po obchodach pozostał też trwały ślad. Myślimy o wydaniu informatora dla osób starszych, z którego będą mogli dowiedzieć się - jak załatwić różne codzienne sprawy; planujemy powołanie stowarzyszenia osób starszych oraz rady seniorów, działającej przy prezydencie miasta - poinformował nas Wiesław Rączka, jeden z organizatorów przeglądu. (MAŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie