Nie utrudniajmy im życia

Redakcja
Osoby parkujące na miejscach dla niepełnosprawnych muszą posiadać ważną kartę parkingową ze zdjęciem posiadacza FOT. MAREK PODRAZA
Osoby parkujące na miejscach dla niepełnosprawnych muszą posiadać ważną kartę parkingową ze zdjęciem posiadacza FOT. MAREK PODRAZA
Udostępnij:
W Gorlicach przeprowadzono ostatnio kampanię informacyjną "Parkując pojazd na moim miejscu, weź też moją niepełnosprawność". Jej głównym celem było uświadomienie kierowcom, jakie skutki niesie zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Osoby parkujące na miejscach dla niepełnosprawnych muszą posiadać ważną kartę parkingową ze zdjęciem posiadacza FOT. MAREK PODRAZA

GORLICE. Parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych przez osoby nieuprawnione to łamanie prawa. - W innych państwach Europy takie miejsce to rzecz święta, ale nie u nas - mówią niepełnosprawni.

- Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś zainteresował się tematem, bo jest on jakoś spychany na boczny tor. Niepełnosprawni mają często problem z parkowaniem w miej- scach przeznaczonych dla nich, bo te są po prostu zajęte. Do takich sytuacji często dochodzi np. przy szpitalu. Gdy coś takiego widzę - interweniuję natychmiast - podkreśla Piotr Kwiatkowski, prezes koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Gorlicach.

Najgorsze jest to, że miejsca z kopertą są zajęte przez osiem godzin przez osoby, które wprawdzie mają kartę uprawniającą do parkowania na nim, ale są pracownikami jakiejś instytucji: szpitala, urzędu czy prywatnej firmy.

-Podam prosty przykład. Mamy siedzibę naszego stowarzyszenia przy ulicy Jagiełły. Są tam miejsca z kopertą, ale cały czas są zajęte przez te same samochody. Wielokrotnie interweniowaliśmy, aby wprowadzić ograniczenia czasowe, np. do godziny czy dwóch godzin. Każdy z nas miałby czas na załatwienie różnych formalności czy to w szpitalu, czy urzędzie - podkreśla Kwiatkowski.

Gorlicka policja zaznacza, że zna temat i nasili kontrole. - Zawsze stanowczo reagujemy na takie sytuacje, a dokumenty kierowców są dokładnie sprawdzane- podkreśla aspirant Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Straż Miejska również kontroluje miejsca parkingowe z kopertami. - Mamy sygnały, że przypadki niezgodnego z prawem wykorzystania miejsc przeznaczonych dla niepełnosprawnych pojawiają się szczególnie często w rejonie szpitala. Oczywiście reagujemy i będziemy jeszcze bardziej zwracać na to uwagę - zapewnia Wojciech Pietrusza, komendant gorlickiej Straży Miejskiej.

Piotr Konopka, prezes stowarzyszenia Patronus, mówi wprost: - Za dużo jest osób uprawnionych i takich, które korzystają z kart do parkowania niepełnosprawnych.

- Widzę, jak młode osoby w pięknych samochodach parkują na tych miejscach. Wysiadają ze skórzanymi teczkami, wkładają kartę za szybę i załatwiają swoje sprawy. Nie widać po nich, że są niepełnosprawne, a raczej na przedstawicieli firm czy ludzi bogatych. Dla nas pokonać nawet kilka metrów pieszo lub na wózku jest wielkim problemem i nie życzę tego nikomu - mówi Konopka. Większość członków stowarzyszenia Patronus to osoby poruszające się na wózkach.

- W rejonie rynku znalezienie wolnego miejsca w godzinach pracy graniczy z cudem. Bywa tak, że w poszukiwaniu miejsca dla siebie jeździmy w kółko - twierdzi.

- Gdy już jakimś cudem uda się nam zaparkować, pojawiają się kolejne bariery: wysokie krawężniki, schody czy progi przy wejściu - dodaje prezes Piotr Konopka.

Czy osoba parkująca jest rzeczywiście niepełnosprawna, łatwo sprawdzić. Z drugiej strony karty jest zdjęcie. Często się okazuje, że to karta kogoś z rodziny, dziadka, babci czy nawet obcej osoby.

Marek Podraza

WARTO PAMIĘTAĆ

* Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych, przyznawana jest na określonych zasadach. Jest dokumentem pozwalającym na parkowanie na tzw. kopertach.
Zostaje ona przyznana przez starostę osobie niepełnosprawnej, której Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenie: o upośledzeniu narządu ruchu albo choroby neurologicznej lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. Z karty tej może również korzystać kierowca przewożący w danym momencie osobę niepełnosprawną posiadającą kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Taką kartę mogą otrzymać również placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych.

* Karta parkingowa potwierdza uprawnienie właściciela karty lub kierowcy przewożącego właściciela karty do korzystania z ulg i przywilejów przewidzianych w przepisach ruchu drogowego.

Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający odczytanie jej pierwszej strony.

* Zanim zajmiemy "Kopertę", powinniśmy zadać sobie pytanie:

Czy naprawdę chciałbym być na ich miejscu? Taka chwila refleksji może okazać się wyjątkowo cenna. Pomyślmy o tym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie