Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim Zakopane stało się miastem. Nie do wiary, jak wyglądało przed ponad 100 laty! Niezwykły klimat i ten widok z Gubałówki

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Stragany na jednej z ulic Zakopanego na tle Gubałówki (być może Krupówki). Fotografia z końca XIX lub początku XX w.
Stragany na jednej z ulic Zakopanego na tle Gubałówki (być może Krupówki). Fotografia z końca XIX lub początku XX w. autor nieznany/ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie
90 lat temu - 18 października 1933 roku - Zakopane uzyskało prawa miejskie. A jak to miejsce wyglądało pod koniec XIX i na początku XX wieku? Zaświadczają o tym wykonane wtedy fotografie. Zakopane, do którego prowadzi bita droga (bez korków) i Krupówki bez tłumu turystów - trudno to sobie wyobrazić, ale za to można zobaczyć. Takie zdjęcia ma w swoich zbiorach Muzeum Etnograficzne w Krakowie, a my prezentujemy ich wybór.

Jednym z autorów tych zdjęć jest Walery Eljasz-Radzikowski, malarz, który był też wielkim miłośnikiem i popularyzatorem Tatr, współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego, wytyczał szlaki i organizował przewodnictwo oraz jako pierwszy letnik, nie-góral, wybudował sobie dom przy Krupówkach.

Przypomnijmy, że Muzeum Etnograficzne w Krakowie dokonało w ostatnich latach digitalizacji zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku, a następnie uruchomiło serwis internetowy prezentujący ponad dwa tysiące pięknych i fascynujących zdjęć www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl). Celem przedsięwzięcia było właśnie udostępnienie unikatowej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym - w postaci galerii online.

Zbiór został podzielony na sześć kolekcji, według autorstwa i terenu badań: Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza oraz materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.

Z tej kolekcji wyłowiliśmy i prezentujemy w naszej GALERII zdjęcia, które pozwalają przenieść się do Zakopanego - w tym na Krupówki - sprzed 100 lat, a także zobaczyć, jak wyglądało ono wtedy widziane z Gubałówki.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski