Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie warto oszczędzać na walce ze smogiem

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Kilka lat trwało przekonywanie mieszkańców Małopolski, że powinni przestać zatruwać siebie i środowisko, paląc w najgorszej jakości piecach odpadami węglowymi, których używanie jest zabronione w innych krajach Unii Europejskie.

Czytaj także: Rząd już nie chce przyznawać dotacji na likwidację pieców

Kiedy w końcu zdali sobie sprawę, że smog nie jest wymysłem ekologów albo firm, które sprzedają piece na gaz, okazało się, że na pomoc w przywróceniu czystego powietrza nie za bardzo można liczyć na państwo. Nowe władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nie chcą już dotować wymiany pieców, nawet w 20 proc. Nowy program Region zakłada, że na likwidację „kopciucha” będzie można wziąć tylko pożyczkę, oprocentowaną na 2 proc., którą w całości trzeba będzie spłacić.

Nietrudno przewidzieć, jakie to będzie miało konsekwencje: mieszkańcy będą masowo rezygnować z planów wymiany pieców. Część z nich poskładała wnioski do urzędów gmin na początku tego roku, licząc na dofinansowanie. Teraz pewnie się wycofają.

Nowa polityka NFOŚ nie zachęca więc do walki ze smogiem i utrudnia władzom gmin przekonanie mieszkańców do wymiany trującego paleniska na ekologiczne.

Zamiast całkowicie likwidować dotacje można było utrzymać je dla najbiedniejszych, których nie stać na wzięcie pożyczki.

Zwłaszcza że z tych dotacji korzyści mają nie tylko osoby, które je dostają. Kraków, który od kilku lat wspiera finansowo likwidację pieców już teraz ma czystsze powietrze niż mniejsze miasta i wsie, żyjące dotychczas w przekonaniu, że problem smogu ich nie dotyczy i nic nie zrobiły, aby poprawić jakość powietrza.

Nie warto oszczędzać na walce ze smogiem, bo koszty oddychania truciznami są ogromne. Co roku w Krakowie umiera ok. 1400 mieszkańców z powodu smogu, a koszt jego istnienia szacowany jest na 500-700 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski