Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu

Andrzej Gębarowski (AIP)
Finanse. Osoby, które w najbliższych miesiącach osiągną powszechny wiek emerytalny i zamierzają wystąpić o tzw. nową emeryturę, nie powinny składać wniosku do ZUS w czerwcu, tylko wcześniej lub później.

Jeśli nie posłuchają naszej rady, przyznane im w czerwcu świadczenie będzie o kilka procent niższe od emerytury przyznanej w maju lub nawet o kilkanaście procent od emerytury po raz pierwszy wypłaconej w lipcu.

Skąd wzięła się emerytalna osobliwość czerwca? Ze skomplikowanego mechanizmu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Przechodzący na emeryturę objęty jest tzw. waloryzacją kwartalną, dzięki której naliczone mu świadczenie jest wyższe. Ale okazuje się, że składek i kapitału nie przelicza się wtedy, gdy wniosek o przyznanie emerytury został złożony w czerwcu.

Jeszcze większą niespodzianką może być fakt, że waloryzacje kwartalne różnią się od siebie wysokością. Najwyższa jest zawsze waloryzacja przeprowadzana w I kwartale. Dlaczego? Bo zawsze pod koniec roku składki płacone od pensji są wyższe, a wysokość waloryzacji zależy m.in. od wzrostu wpłat na konta emerytalne w poprzednim kwartale.

Rezultatem tych ukrytych mechanizmów jest całkiem widoczny efekt w postaci zróżnicowanej wysokości emerytur w zależności od miesiąca jej przyznania. Generalnie im później została przyznana emerytura, tym jest wyższa, ale właśnie z jednym wyjątkiem – czerwca, kiedy ta naczelna zasada przestaje obowiązywać. I tak np. wartości emerytur ustalonych w czerwcu 2014 r. będą niższe od tych ustalonych w kwietniu i maju o średnio 6–8 proc., zaś od ustalonych w III kwartale br. aż o blisko 14 proc.

Ministerstwo pracy uważa, że z emerytalnym czerwcem wszystko jest w porządku. Generalny wniosek resortu jest taki, że po prostu trzeba uznać czerwiec za... pechowy.

Pamiętajmy, że miesiąc przejścia na emeryturę zależy obecnie nie tylko od wieku liczonego w latach (60 lub 65 lat, jak to było przed 1 stycznia 2013 r.), lecz dodatkowo od daty urodzenia. Warto więc sprawdzić, czy po doliczeniu przez ZUS dodatkowych miesięcy wynikających ze stopniowego podwyższania wieku emerytalnego nie natrafimy akurat na czerwiec. I tak np. w czerwcu 2015 r. swój ustawowy wiek emerytalny osiągną kobiety urodzone w październiku 1954 roku oraz mężczyźni urodzeni w październiku 1949 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski