18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wolno się poddawać

Redakcja
Akcja "Nadzieja nie umiera nigdy" rozpoczęta

   -Nowotwór nie jest wyrokiem. Niebezpieczna jest każda choroba, nawet grypa. Każda choroba zaniedbana, zastarzała, nieleczona może doprowadzić do śmierci - podkreślał prof. Marian Reinfuss z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie na spotkaniu inaugurującym akcję edukacyjno-informacyjną dla pacjentów "Nadzieja nie umiera nigdy w walce z chorobami nowotworowymi", przygotowaną przez Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
   Spotkanie, które odbyło się w środę, 11 lutego - w dniu, w którym obchodzony był Światowy Dzień Chorego - było pierwszym z cyklu zaplanowanego aż do sierpnia.
   Lekarze, którzy zgromadzili się w krakowskiej siedzibie NFZ, podkreślali ogromne znaczenie wczesnego wykrywania nowotworów, czemu służą badania profilaktyczne. - Państwo jest, niestety, zbyt biedne, aby zapewnić nam odpowiednią profilaktykę, ale zadbajmy sami o siebie. Mówimy, że nas nie stać na prywatne badania, ale często są to kwoty porównywalne z wydatkiem na gazety, papierosy albo szminkę. Nie pozwólmy, aby zakup szminki przesądził o naszym życiu - _apelował prof. Reinfuss. Prof. Marek Pawlicki, również z Centrum Onkologii, dodał, że nawet jeśli rak jest już zaawansowany, nie wolno się poddawać. - Potrafimy już leczyć nowotwory w wysokich stadiach zaawansowania, a jeśli nawet nie jesteśmy w stanie wyleczyć, to możemy pomóc przetrwać w dobrej kondycji - podkreślał.
   W akcji biorą również udział organizacje wspierające chorych na nowotwory. - Nie wszystko można zrzucić na barki lekarzy
- mówiła Ewa Preisner ze Stowarzyszenia Wspierania Onkologii Unicorn. - Walka jest długotrwała i trudna, dlatego konieczne jest partnerstwo. Pacjent powinien mieć siłę, aby być partnerem. U nas znajdzie wsparcie, zrozumienie, uspokojenie._
   "Nadzieja nie umiera nigdy" - akcja MOW NFZ potrwa do 11 sierpnia. Spotkania dla pacjentów prowadzone przez wybitnych specjalistów odbywać się będą w każdą drugą środę miesiąca o godz. 18 w siedzibie NFZ przy ul. Józefa 21. W wydaniu "Bądź Zdrów" poprzedzającym prelekcję znajdą Państwo materiały związane z tematem spotkania.(SIE)
   Gdzie się leczyć - lista specjalistycznych placówek onkologicznych w Małopolsce, zakontraktowanych przez NFZ. Część I - Kraków
   Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Garncarska 11, tel. 422-86-99, 422-99-00
   5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1-3, tel. 630-80-02
   Centrum Diagnostyki Onkologicznej, ul. Długa 38, tel. 634-06-49
   Centrum Medycyny Profilaktycznej, ul. Komorowskiego 12, tel. 421-34-55
   Promed, os. Oświecenia 44, tel. 649-85-52
   NZOZ Kraków - Południe, ul. Szwedzka 27, tel. 266-08-79
   Szpital MSWiA, ul. Galla 25, tel. 615-17-00
   Poradnia dla dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, ul. Wielicka 265, tel. 658-20-11

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski