Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wstydź się, badaj się! Mężczyźni po 40. roku życia - w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” - mogą sprawdzić poziom PSA. Rak to nie wyrok!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Nowotwór gruczołu krokowego może być trwale wyleczony, warunkiem sukcesu jest jednak wczesne wykrycie choroby. Jednym z badań przydatnych w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu przerostu oraz raka prostaty jest sprawdzenie poziomu PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego. Teraz każdy mężczyzna po 40. roku życia może je wykonać w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty - zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym - dotyczy połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków! Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak tego narządu jest w Polsce drugim co do częstości występowania - po raku płuca- nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia.

Rak prostaty daje objawy nietypowe, które łatwo pomylić z łagodnym przerostem prostaty. Obecnie większość nowotworów gruczołu krokowego udaje się wykryć we wczesnym stadium - chorzy są diagnozowani w związku ze stwierdzeniem podwyższenia stężenia PSA lub trafiają do urologa z powodu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Namówić mężczyznę, by ściągnął spodnie

Cześć Polaków nadal jednak niechętnie zgłasza się na badania profilaktyczne, lekceważy także pierwsze niepokojące oznaki choroby. Wysoka śmiertelność powodowana przez nowotwór prostaty to efekt przede wszystkim późnego rozpoznania choroby, za co w dużej mierze odpowiada męski wstyd przed pojawieniem się w gabinecie lekarza.

Jakie symptomy powinny zaniepokoić każdego pana i skłonić do wizyty w placówce medycznej? O problemach z prostatą mogą świadczyć m.in. trudności z oddawaniem moczu - takie jak częstomocz lub trudności z opróżnieniem pęcherza - oraz fizjologiczne zaburzenia erekcji.

Pierwszym badaniem wykonywanym zwykle u mężczyzn z podejrzeniem raka stercza jest badanie palcem przez odbytnicę (łac. per rectum), pozwalające ocenić powierzchnię, konsystencję i wielkość gruczołu krokowego. W postawieniu diagnozy pomaga również diagnostyka USG stercza i oznaczenie poziomu markera PSA, którego zwiększone wydzielanie jest charakterystyczne w przypadku rozwoju komórek nowotworowych prostaty.

Pakiet „Profilaktyka 40 PLUS” dla mężczyzn

PSA jest z jednym z badań, jakie każdy Polak po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach rządowego programu „Profilaktyka 40 PLUS”. Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera również m.in. badanie ogólne moczu, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar poziomu kreatyniny we krwi czy pomiar stężenia cholesterolu.

Nie wstydź się, badaj się! Mężczyźni po 40. roku życia - w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” - mogą sprawdzić poziom PSA. Rak to nie wyrok!
NFZ

Żeby skorzystać z badań, wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam, w zakładce „profilaktyka”, każda uprawniona osoba znajdzie „Ankietę Profilaktyki 40 PLUS”. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące m.in. stylu życia, zdiagnozowanych już chorób czy schorzeń występujących u krewnych. Na podstawie odpowiedzi i rozpoznanych czynników ryzyka, system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie.

Osoby, które nie korzystają jeszcze z IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

Dobrane badania można wykonać w dowolnej placówce, która realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Lista takich miejsc w naszym regionie, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl

Nie wstydź się, badaj się! Mężczyźni po 40. roku życia - w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” - mogą sprawdzić poziom PSA. Rak to nie wyrok!
NFZ

Z programu mogą też skorzystać kobiety po 40. roku życia. Dla nich także został opracowany pakiet badań pomocnych we wczesnym rozpoznawaniu chorób cywilizacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski