Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystkim udało się zarejestrować kandydatów

Redakcja
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki podczas wczorajszej konferencji prasowej Fot. Jacek Turczyk/PAP
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki podczas wczorajszej konferencji prasowej Fot. Jacek Turczyk/PAP
WYBORY. Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu w ostatniej chwili zarejestrowała kandydatów w dwóch krakowskich okręgach. Polskiemu Stronnictwu Ludowemu nie udało się zarejestrować kandydata do Senatu w Krakowie, bo okręgowa komisja zakwestionowała blisko 600 podpisów poparcia.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki podczas wczorajszej konferencji prasowej Fot. Jacek Turczyk/PAP

O północy z wtorku na środę minął termin rejestracji kandydatów na posłów i senatorów. Niektórzy próbowali to zrobić prawie do ostatniej chwili. W siedzibie Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie przedstawiciele Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke pojawili się na pięć minut przed północą. Nie mieli jednak wymaganych 5 tys. podpisów ani zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej o zarejestrowaniu list w co najmniej 21 okręgach (co zwalnia z obowiązku posiadania 5 tys. podpisów) i ostatecznie wniosku o rejestracje listy nie złożyli. Bez podpisów i bez zaświadczenia przyszli do OKW w Krakowie działacze Prawicy (Marka Jurka), ale mimo to zgłosili listę do rejestracji. Dziś komisja podejmie uchwałę o odmowie rejestracji.

OKW w Krakowie odmówiła już rejestracji 3 kandydatów do Senatu. Komitet Ojcowizna chciał zgłosić dwóch kandydatów, ale miał za mało podpisów. PSL wprawdzie przedstawiło 2.250 podpisów, ale po weryfikacji okazało się, że tych prawidłowo zebranych jest tylko 1.669, a więc za mało. Weryfikacja podpisów wyeliminowała kandydata do Senatu Polskiej Partii Pracy - Sierpień 80, który miał być zarejestrowany w okręgu podhalańskim.

Ostatecznie w wyborach do Sejmu we wszystkich małopolskich okręgach (listy z kandydatami do Sejmu zarejestrowało 7 komitetów: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska Jest Najważniejsza, Ruch Palikota oraz Polska Partia Pracy - Sierpień 80. Dodatkowo w okręgu krakowskim udało się jeszcze Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, w tarnowskim i chrzanowskim - Prawicy, w nowosądeckim Nowej Prawicy i Prawicy. To właśnie w Nowym Sączu zarejestrowano 9 list, gdy w pozostałych okręgach po 8.

Za to w Nowym Sączu jest najmniej, bo zaledwie 2 kandydatów do Senatu. Obecny senator Stanisław Kogut (PiS) zmierzy się z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza Piotrem Doboszem (PO). W okręgu podhalańskim o senatorski mandat powalczą rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Stanisław Hodorowicz (PO), radny sejmiku Jan Hamerski (należy do PiS, ale startuje z komitetu Podhalanie) oraz senator Tadeusz Skorupa (startujący z własnego komitetu z cichym poparciem PiS).

Trzech kandydatów jest także w jednym z okręgów w Krakowie (Nowa Huta i Prądnik), gdzie zmierzą się Zuzanna Kurtyka (PiS), wdowa po prezesie IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej, senator Janusz Sepioł (PO) oraz senator Paweł Klimowicz (Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu, a jeszcze niedawno członek PO). W drugim okręgu w stolicy Małopolski do kandydatów PO (były szef MON Bogdan Klich), PiS (senator prof. Zbigniew Cichoń) i Obywateli do Senatu (rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie prof. Włodzimierz Roszczynialski) dołączył kandydat niezależny Przemysław Zalasiński.

Cztery osoby chcą walczyć o Senat w okręgu wielicko-brzeskim. To obecny wojewoda małopolski Stanisław Kracik (PO), były wojewoda, a obecny senator Maciej Klima (PiS), były starosta bocheński Ludwik Węgrzyn (PSL) i Piotr Kopeć (SLD)

W pozostałych okręgach zarejestrowano po pięciu kandydatów. W tarnowskim o mandat powalczą wicemarszałek województwa Roman Ciepiela (PO), senator prof. Kazimierz Wiatr (PiS), szef ludowców w regionie Andrzej Kosiniak-Kamysz (PSL), działacz tarnowskiej "Solidarności" Zdzisław Sumara (Prawica) i Paweł Augustyn (PJN). W podkrakowskim zmierzy się trzech radnych sejmiku: Kazimierz Czekaj (PO), Bogdan Pęk (PiS) i Jacek Soska (PSL) oraz były burmistrz Świątnik Górnych Jerzy Leszek Batko (Obywatele do Senatu) i pielęgniarka Grażyna Gaj (SLD). W Chrzanowie w wyborach do Senatu startują: obecny senator Stanisław Bisztyga (PO), obecny poseł z listy PO, były starosta suski Andrzej Pająk (PiS), radny sejmiku Bogusław Mąsior, do niedawna SLD (Obywatele do Senatu), radny powiatowy Marek Drożdż (SLD) i działacz związkowy Zbigniew Grzywa (Prawica).

Grzegorz Skowron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski