Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystko odrzucić

ALG
Jak się okazuje literatura lat 1945-1989, która niegdyś stanowiła poważny fragment programu nauczania języka polskiego, teraz została w szkolnych podręcznikach zredukowana do kilku zaledwie pozycji. - Jeżeli chodzi o całe teksty, to jest tego w programie rzeczywiście niewiele. Przerabiamy z uczniami "Kartotekę" Tadeusza Różewicza lub "Tango" Sławomira Mrożka, poza tym fragmenty "Zniewolonego umysłu" Czesława Miłosza. Z prozy to właściwie wszystko. Zostaje jeszcze poezja, ale też głównie po kilka lub pojedyncze wiersze takich autorów, jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska czy Stanisław Grochowiak - mówi Małgorzata Słaby, która słuchała wykładu wraz z grupą proszowickich licealistów.

Prof. Wojciech Ligęza o literaturze PRL-u

Gościem wczorajszego seminarium bibliotekarzy w**Bibliotece Publicznej w**Proszowicach był prof. dr hab. Wojciech Ligęza. Swój wykład poświęcił literaturze Polski Ludowej, a**szczególnie temu, co z**niej zostało w**III**RP. **

Prof. Wojciech Ligęza, historyk i krytyk literatury, pracownik Instytutu Polonijnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest wybitnym znawcą polskiej literatury powojennej. -Nie ma jednej literatury PRL-u, tak jak nie było jednego PRL-u. Każdy, kto żył wtej epoce, ma swoje własne jej wyobrażenia. Jednym wiodło się wtedy dobrze, a____inni siedzieli w więzieniach - mówił.
Profesor podkreślił, że inne dzieła powstawały w epoce stalinowskiej, inne w czasie gomułkowskiej stabilizacji, małego dobrobytu gierkowskiego, a inne w dekadenckich latach 80. Inne utwory powstawały w Polsce, a inne na emigracji. Już choćby z tego powodu nie wolno wszystkich dzieł literatury tamtych czasów odrzucać. - Widać dzisiaj wyraźnie, że wielu pisarzy, hołubionych wczasach komunizmu, jak Andrzejewski czy Brandys, dziś niemal wogóle się nie czyta. Dołask wracają natomiast ci, którzy traktowani byli wcześniej pomacoszemu.
Tekst i fot. (ALG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski