Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wybrali wiceprezydenta

Redakcja
Prezydent Józef Rojek ujawnił kandydaturę Elżbiety Klepackiej dzień przed sesją. Był zdania, że to bardzo dobra kandydatura. Radna od 10 lat udziela się w tarnowskim samorządzie. Jego zdaniem, objęcie przez Elżbietę Klepacką funkcji wiceprezydenta miasta dawało możliwość stworzenia przez AWS koalicji z radnymi związanymi na co dzień z Unią Wolności. Na tyle dużej, aby wystarczyła do przegłosowania najważniejszych dla miasta spraw zgodnie z wolą zarządu.

Tarnowscy radni odrzucili wniosek

 Tarnowscy radni miejscy mieli wczoraj na sesji wybrać wiceprezydenta miasta. Wysunięta przez prezydenta Józefa Rojka z AWS kandydatura radnej Elżbiety Klepackiej z Unii Wolności nie znalazła jednak w ich oczach uznania. Sprawa miała posmak sensacji, bo jeszcze nie tak dawno AWS tworzyła w tarnowskiej Radzie Miejskiej koalicję z Unią Wolności. Unia Wolności tę koalicję jednak opuściła.
 Elżbieta Klepacka miała objąć funkcję wiceprezydenta po swoim koledze partyjnym z UW, Romanie Ciepieli, który zrezygnował ze stanowiska w zarządzie po wyjściu Unii z koalicji. Unia Wolności zrezygnowała ze współpracy z AWS-em we własdzach miasta 17 maja. Od tamtej pory nic nie wskazywało, że radni tego ugrupowania tak szybko mogliby wrócić na stanowiska w zarządzie.
 - Obecnie w Radzie Miejskiej nie mamy swojego klubu, gdyż musi być pięciu radnych, żeby taki klub mógł w Radzie Miejskiej funkcjonować - _tłumaczył wczoraj radny miejski Tomasz Zieliński z UW. - _Klub Unii istniał jeszcze przed wakacjami, bo wtedy w radzie mieliśmy sześciu radnych, ale dwóch z nich w czerwcu odeszło z klubu. W radzie jest od tamtego czasu czterech radnych Unii Wolności.
 Radna Elżbieta Klepacka zgodziła się wczoraj kandydować na stanowisko wiceprezydenta Tarnowa, mimo oświadczenia lokalnych władz Unii, że jej kandydowanie będzie sprzeczne ze stanowiskiem Komisji Miejskiej UW.
 - Jest to wyłącznie moja prywatna decyzja jako radnej Elżbiety Klepackiej, a nie decyzja Elżbiety Klepackiej członkini Unii Wolności - stwierdziła tarnowska radna, przystając na propozycję prezydenta Rojka z AWS.
 W tajnym głosowaniu radnej nie udało się jednak uzyskać wystarczającej liczby głosów. Na 44 radnych kandydaturę Elżbiety Klepackiej poparło 20 osób, 24 były przeciwne. Ku zaskoczeniu obserwatorów sesji, przeciwko kandydaturze radnej Klepackiej opowiedział się także jeden z dwóch obecnych wiceprezydentów Tarnowa, Andrzej Sasak z AWS. Publicznie stwierdził, że jest tej kandydaturze przeciwny i nie poprze jej w głosowaniu.
 Wystąpienie wiceprezydenta Andrzeja Sasaka należy wiązać z próbami stworzenia w tarnowskiej Radzie Miejskiej nowej koalicji z większą liczbą ugrupowań.
 - Sądzę, że do takiej koalicji powinni wejść poza AWS-em także radni tworzący ugrupowania "Pogoń" oraz członkowie SKL i Unii Wolności - powiedział wiceprezydent Sasak. - Taka koalicja miałaby na tyle przeważającą większość w radzie, aby bez trudu przegłosować budżet, podatki miejskie i inne najważniejsze dla miasta sprawy. Miałaby ona z pewnością 30 głosów poparcia.

(SMOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski