Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zabraknie

Redakcja
Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie, która za pośrednictwem swoich sześciu oddziałów (Kraków, Tarnów, Rzeszów, Sandomierz, Jasło, Jarosław, Kielce i Lublin) zasila w gaz ok. 1,32 mln klientów z rejonu południowo-wschodniej Polski, nie korzysta z przesyłu gazu przez terytorium Białorusi, więc jej odbiorcy nie są zagrożeni skutkami przerw w dostawie - zapewniali wczoraj przedstawiciele zarządu firmy.

W Małopolsce i na Podkarpaciu

   Ponad 97 proc. odbiorców to gospodarstwa domowe, przemysłowych jest 13 tys. - Mamy trzech bardzo dużych, strategicznych klientów i 40 dużych - mówi Grzegorz Wielgus z KSG.
   Zakład Gazowniczy w Krakowie, oddział KSG, obejmujący swoim zasięgiem obszar dawnego województwa krakowskiego, obsługuje ponad 370 tys. odbiorców. Do największych klientów KSG na terenie działania krakowskiej spółki należą: Geotermia Podhalańska, podgrzewająca wodę termalną przeznaczoną do zasilania systemów grzewczych Zakopanego, która zużywa średnio ok. 2 mln metrów sześciennych gazu rocznie, dwa krakowskie szpitale - im. Żeromskiego i Rydygiera, ogrzewane kotłami gazowymi (średnie zużycie: 1-1,5 mln m sześc.), skawińska firma Valeo, producent podzespołów do samochodów (ok. 0,5 mln m.sześc.)
   Z usług Zakładu Gazowniczego w Krakowie korzysta również kilku dużych odbiorców komunalnych - jak Spółdzielnia Mieszkaniowa w Wieliczce (średnie roczne zużycie ponad 650 tys. m sześc.), czy Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych w Biegonicach (ponad 1 mln m sześc.) Rocznie spółka sprzedaje 380-390 mln metrów sześciennych gazu.
   Jeden z głównych odbiorców gazu w kraju, Zakłady Azotowe w Tarnowie, zasilany jest w gaz nie przez KSG, lecz bezpośrednio przez Rejonowe Oddziały Przesyłu - firmę wyodrębnioną z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do obsługi największych klientów.
   W południowo-wschodniej Polsce znajduje się kilka dużych, podziemnych magazynów o pojemności ok. 500 mln m. sześc. gazu. Są zlokalizowane w Strachocinie w powiecie sanockim, Swarzowie koło Dąbrowy Tarnowskiej, Husowie i Brzeźnicy.
   - _Nasi klienci mogą być spokojni, gazu nie zabraknie nawet w awaryjnej sytuacji - _zapewnia Mariusz Dobrzański, rzecznik Zakładu Gazowniczego w Krakowie. (B.CH.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski