Nie zapłacą za druk

Małe organizacje pożytku publicznego nie muszą płacić za ogłoszenie obowiązkowych sprawozdań finansowych w "Monitorze Polskim B" w związku z darowiznami, jakie otrzymały dzięki możliwości 1-procentowej darowizny podatkowej, o którą mógł wzbogacić je każdy z nas - twierdzi resort polityki społecznej.

Ministerstwo szuka pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego

Małe organizacje pożytku publicznego nie muszą płacić za ogłoszenie obowiązkowych sprawozdań finansowych w "Monitorze Polskim B" w związku z darowiznami, jakie otrzymały dzięki możliwości 1-procentowej darowizny podatkowej, o którą mógł wzbogacić je każdy z nas - twierdzi resort polityki społecznej.

   Co innego mówili dotąd szefowie "Monitora", a inna decyzja bardzo uderzyłaby te organizacje po kieszeni.
   Rządowe Centrum Legislacji orzekło, że druk takich sprawozdań powinien być bezpłatny, chyba że organizacja pożytku publicznego zatrudnia co najmniej 50 osób na pełnych etatach i - w myśl Ustawy o rachunkowości - "suma aktywów jej bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość co najmniej 2,5 mln euro" lub "jej przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość minimum 5 mln euro".
   Prezes zarządu Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, ks. Tadeusz Zaleski, od dawna czeka na jednoznaczną decyzję władz. - Wysłaliśmy sprawozdanie i nie dostaliśmy z "Monitora" żadnej odpowiedzi ani rachunku. Kilka stron sprawozdania to, jak obliczyliśmy, jakieś 2,5 tys. zł - mówi. - W przypadku innej organizacji, która działa w Radwanowicach - czyli Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego - opłata za druk byłaby w zasadzie równa temu, co dostała ona dzięki części możliwego odpisu podatkowego. _Pieniądze przekazane przez podatników zostałyby zatem w całości zużyte na opłacenie publikacji obowiązkowego sprawozdania. Nic dziwnego, że organizacje pożytku publicznego zgodnie twierdzą, że w takim wypadku dobroczynność i hojność obywateli nie ma sensu.
   - _To sprawozdanie sporządzamy według określonego wzoru. Nie ma mowy o skróceniu go czy "ściśnięciu" większej ilości informacji na stronie, by mniej zapłacić za druk - _mówią pracownicy Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem "MADA" w Nowym Sączu
. - Za około 3 tys. zł, zamiast płacić za publikację w "Monitorze", możemy np. zorganizować dwie całodzienne wycieczki dla osób z autyzmem.
   Wiceminister polityki społecznej Rafał Baniak uważa, że niewielkie i niebogate organizacje pożytku publicznego nie powinny płacić za publikacje w "Monitorze". - _Szukamy pieniędzy, by pokryć te wydatki, bo druk sprawozdań kosztuje
- przyznaje Małgorzata Harasimiuk, naczelnik wydziału prasowego Ministerstwa Polityki Społecznej. - Trwają uzgodnienia wewnętrzne resortu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o znalezienie około 13 mln zł. Biuro prasowe ministerstwa nie wiedziało jednak wczoraj, czy po rozmowie z ministrem Baniakiem szefowie "Monitora" w całości uznali argumenty resortu.
   Według danych resortu polityki społecznej, pod koniec 2004 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 2200 organizacji pożytku publicznego.
    (EŁ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie