Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zapomnij o mnie

Redakcja
Stało się to z inicjatywy Andrzeja Zalewskiego, który w radiowej "Jedynce" prowadzi audycję "Ekoradio". Niepozorne, skromne kwiaty urzekły go tak bardzo, że w 2002 roku w Wielkiej Wsi koło Wąchocka zainaugurował Dzień Polskiej Niezapominajki. Od tego czasu 15 maja stał się świętem niezapominajki, a akcja sadzenia uroczych, błękitnych kwiatów została entuzjastycznie przyjęta przez radiosłuchaczy, internautów i czytelników prasy. Niektóre miejscowości stały się wręcz niebieskie, od kwiatów niezapominajek sadzonych masowo w ogródkach, na balkonach, a także przy szkołach, kościołach na skwerach miejskich.

Swojska, wiosenna niezapominajka, której kwiaty mają kolor pogodnego błękitnego nieba i czystej wody, kilka lat temu została narodowym kwiatem Polaków.

Wiosną, wokół budynku i placów zabaw krakowskiego Przedszkola nr 139, które trzy lata temu przyjęło nawet imię "Niezapominajka", rozkwita mnóstwo wdzięcznych, błękitnych kwiatuszków ozdobionych w środku żółtą gwiazdką.
Dzięki akcji przypomniano sobie o miłej tradycji obdarowywania ukochanych bukiecikami błękitnych kwiatów, które zdają się mówić "nie zapomnij o mnie".
W wielu współczesnych językach nazwa rośliny pochodzi od słów "nie zapomnieć". Kwiat ten jest bowiem symbolem pamięci i miłości. Pocztówka z niezapominajką (reprodukcja obok) została wysłana w marcu 1937 roku z Wilna do rodziny mieszkającej w Świętochłowicach na Górnym Śląsku, z pozdrowieniami i zapewnieniem pamięci. Jesienią zeszłego roku kartka została odnaleziona na giełdzie staroci przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie.
Z wiosennych niezapominajek coraz chętniej komponowane są bukiety ślubne. Może dlatego, że tradycja ludowa przypisuje skromnym kwiatom wiele magicznych właściwości, takich jak wzmacnianie więzi między zakochanymi, sprzyjanie wierności i usuwanie bezpodstawnej zazdrości z serc zazdrośników. Niezapominajki ułatwiają ponoć wyznanie miłości i nie pozwalają zapomnieć o bliskich.
Ten biało-niebieski bukiet ślubny z niezapominajek i róż, na kryzie z szyfonu i liści fatsji z wkomponowanymi gałązkami konwalii i asparagusa modrzewiowego, ozdobiony zwiewnymi piórkami w kolorze niebieskim wykonała Agnieszka Zięba z Klubu Florystycznego Towarzystwa Ogrodniczego w Krakowie. Zachwycająca ślubna kompozycja, zaprezentowana na Gali Ślubnej, towarzyszącej ostatniej XXIII Wiosennej Wystawie Ogrodnictwa, została uznana za najpiękniejszą.
Niezapominajka (z łac. Myosotis, co oznacza dosłownie: mysie uszko) występuje w całej strefie umiarkowanej, a rodzaj obejmuje około 50 gatunków. Niebieska barwa kwiatów jest nadal dominująca, ale popularne stają się ostatnio również niezapominajki o kwiatach białych i różowych. To odmiany niezapominajki leśnej "Nina", rozkwitającej w maju i czerwcu. Dłużej, bo aż do września, kwitnie na brzegach wód i mokradeł niezapominajka błotna - najtrwalsza ze wszystkich polskich niezapominajek. Najmniejszą, o pędach długości zaledwie 10 cm jest niezapominajka alpejska występująca w naszych Tatrach i Karkonoszach w piętrze kosodrzewiny. Wymienione gatunki mają piękne wybarwione kwiaty z żółtymi oczkami. Są roślinami wieloletnimi. Chętnie zlatują się do nich motyle.
Popularne obecnie i uprawiane w ogrodach, w skrzynkach balkonowych i na tarasach kwiaty są ozdobnymi odmianami niezapominajki leśnej i alpejskiej. Powstały w wyniku długoletnich prac hodowlanych i znacznie różnią się od form wyjściowych. Dobrze rosną na każdym stanowisku, są wytrzymałe (rosną nawet na betonie! - zdjęcie), ale najlepiej rozwijają się w ziemi dość żyznej i wilgotnej, zarówno w półcieniu, jak i w słońcu. W czasie upałów, rosnące w pełnym słońcu rośliny szybko jednak przekwitają.
Kwiat niezapominajki ponad 100 lat temu uwiecznił Stanisław Wyspiański. Okazały karton z wizerunkiem, teraz już polskiego kwiatu, znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie (Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołajskich).
Tekst i fot.: Agata Seweryn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski