Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zdążyli wykupić

AM
Lokatorzy budynku przy ul. Bytomskiej 16 uważają, że nieruchomość została bezprawnie przekazana Akademii Górniczo-Hutniczej, przez co uniemożliwiono im wykup mieszkań po preferencyjnych cenach. - Czujemy się pokrzywdzeni decyzją władz miasta. Nie rozumiemy, dlaczego gmina podarowała coś uczelni, zamiast sprzedać i zarobić - mówią lokatorzy.

Budynek przekazany AGH

   Blok przy ul. Bytomskiej do roku 2000 należał do skarbu państwa, potem został przekazany gminie. Od kilku lat część lokatorów stara się o wykup mieszkań. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, lokale komunalne sprzedawane są ich najemcom nawet z 90-proc. bonifikatą. - Kiedy chodziliśmy do Urzędu Miasta z wnioskami o wykup lokali, informowano nas, że budynek ma niejasną sytuację prawną, a poza tym nie jesteśmy w tym przypadku stroną - skarżą się mieszkańcy.
   W czerwcu tego roku Zarząd Miasta podjął uchwałę w sprawie przeniesienia prawa własności budynku przy ul. Bytomskiej 16 na rzecz AGH. Zgodnie z uzasadnieniem uchwały, blok wybudowany został ze środków własnych AGH. Ponieważ z wnioskami o nabycie nieruchomości zgłosili się równocześnie najemcy oraz uczelnia, Urząd Rejonowy wystąpił w 1998 roku do Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Pierwszeństwo przysługuje Akademii Górniczo-Hutniczej - uznał UMiRM.
   Budynek przekazany został nieodpłatnie, ponieważ - jak głosi uchwała Zarządu Miasta - AGH finansował ten budynek. Mieszkańcy nie zgadzają się z taką argumentacją. Ich zdaniem, blok przy Bytomskiej 16 wybudowany został wyłącznym nakładem skarbu państwa, a AGH było jedynie administratorem budynku.
   Do roku 1991 w budynku sprzedanych (przez skarb państwa) zostało 7 mieszkań. - My nic wtedy nie wiedzieliśmy o takiej możliwości - twierdzą pozostali mieszkańcy. Według nich, przekazanie budynku AGH jest "sprzeczne z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi". Roszczenia AGH zostały jednak potwierdzone przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
   Lokatorzy obawiają się, że po uwolnieniu czynszów w roku 2004 nie będzie ich stać na wynajmowanie w budynku mieszkań. - My tu mieszkamy po 30, 40 lat. Wielu z nas urodziło się tutaj. Teraz jesteśmy zdesperowani, ponieważ straciliśmy szansę na wykupienie mieszkania - mówią.
(AM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski