Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żenią się. I za mąż także nie wychodzą. Mają za to inne misje

Katarzyna Kachel
Choć to duchy bez ciała, w naszej wyobraźni przyjmują rozmaite postaci. W pewnych okresach zapuszczali gęste brody, byli osiłkami, a nawet walczącymi atletami z czerwonymi rękami. Co dziś wiemy o Aniołach? Od przyszłego tygodnia dołączamy do naszych wydań anielskie wizerunki.

A rchaniołowie Michał, Rafał i Gabriel to prawdziwa ekstraklasa wśród aniołów. Mają swoją moc, pozycję, a na dodatek wspólne święto, które przypada 29 września. Stróż to inna kategoria. Można by rzec, osobista. Stojący przy nas od dnia narodzin do chwili śmierci, wyróżnia się cierpliwością i wielką empatią. Powierzać mu można bez obaw wszystko, co nas trapi. Co jeszcze wiemy o niebiańskich zastępach? Czego możemy się dowiedzieć?

Kto zliczy anioły?

300. Około tylu razy w Biblii pojawia się słowo „anioł”. Za słowem tym kryje się posłaniec - byt duchowy, obdarzony wolną wolą. Inteligentny i nieśmiertelny. Idealny? Posiadający wolną wolę, tak więc wykluczyć wszak nie można, że i zboczyć może na złą drogę. - Nauczanie Kościoła ukazuje jednak anioły jako byty z natury dobre - podkreśla ks. dr Janusz Kościelniak. - Pośredniczące między Bogiem a ludźmi. Zwiastujące, objawiające. Dobrą nowinę, zmiany. Czasami także rzeczy straszne, niebezpieczne i katastroficzne.

Kto chciałby je zliczyć, nie ma szans. - Wedle błogosławionego Jana Dunsa Szkota Bóg na początku świata stworzył nieskończoną ich liczbę. W Biblii możemy przeczytać: „Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim”, „I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga” . „I słyszałem głos wielu aniołów dokoła tronu... a liczba ich była miriady miriad i tysiące tysięcy” - podaje cytaty ks. Kościelniak.

Wniosek z tego jeden: jest ich dużo. Bardzo dużo. Łatwiej za to je podzielić. Św. papież Grzegorz Wielki napisał: „Należy wiedzieć, że imię anioł nie oznacza natury, lecz zadanie. Duchy święte w niebie są wprawdzie zawsze duchami, ale nie zawsze można nazywać je aniołami, lecz tylko wówczas kiedy przybywają, by coś oznajmić. Spełnić określoną funkcję”. Znamy zatem najlepiej te anioły, które dostały od Najwyższego jakieś zlecenie dotyczące Chrystusa lub ludzi.

Kiedy dobry staje się zły

Czasem bywa i tak, że ta dobra droga im nie odpowiada. Aniołowie mają bowiem, tak jak my, ludzie, wolną wolę, mogą więc decydować o swojej przyszłości i wyborach. Wybierać między dobrem a złem. Zbuntowany anioł to taki, który zgrzeszył nieposłuszeństwem wobec Boga. - Bardzo jasno wyjaśnia to IV Sobór Laterański w słowach: diabeł bowiem i inne złe duchy zostały przez Boga stworzone jako dobre z natury, ale same siebie uczyniły złymi. Człowiek zaś zgrzeszył za podszeptem diabła. Zbuntowany anioł to szatan, diabeł, demon - tłumaczy ks. Kościelniak.

Dzięki naszym wyobrażeniom te złe jednostki przybierają najstraszliwsze postaci. Sieją postrach, choć tak naprawdę są duchami pozbawionymi ciała. Podobnie z jednostkami dobrymi. Ich wizerunki zmieniały się na przestrzeni wieków. Anioły bywały osiłkami, gladiatorami, wojownikami z brodą, a także eterycznymi istotami ze skrzydłami, symbolizującymi ich posłannictwo. W Biblii czytamy o tym, jak aniołowie nawiedzają Abrahama, historię, kiedy anioł nie pozwala Abrahamowi zabić swego syna Izaaka lub wiedzie naród wybrany do ziemi obiecanej. W Nowym Testamencie Archanioł Gabriel zwiastuje Zachariaszowi narodzenie Jana Chrzciciela, Maryi Pannie poczęcie Syna Bożego, ukazuje się też św. Józefowi.

Czy przekazują tylko dobre nowiny? Czasem są bardzo groźnymi posłańcami - Bóg posyła anioła, który zabija wszystko, co pierworodne u Egipcjan. Ludzi i zwierzęta.

Archanioł Michał najważniejszy

To pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer wystąpił przeciw Bogu i zachęcił do buntu część aniołów, Archanioł Michał miał w proteście wykrzyknąć: „Któż jak Bóg”, wypowiadając wojnę szatanowi. - Nie można powiedzieć, ze walka leży w anielskiej naturze - zastrzega ks. Kościelniak. - Anioł jest przede wszystkim posłuszny Bogu i wypełnia Jego zadania.

A aniołowie, zwani Stróżami? Ci mają nas doprowadzić do Boga. Ks. Kościelniak: - Katechizm Kościoła katolickiego poucza: życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia. Już na ziemi życie chrześcijańskie uczestniczy - przez wiarę - w błogosławionej wspólnocie aniołów i ludzi, zjednoczonych w Bogu.

On to właśnie idzie razem z nami przez życie i robi wszystko, aby nas doprowadzić do Boga. Pomaga w radości, smutku, chorobie, cierpieniu. Czy czujemy jego obecność? To już pytanie osobiste.

Prywatne audiencje

O aniołach w historii Kościoła zwykle czytamy przy okazji prywatnych objawień. Przykładem tego jest anioł, którego widziały dzieci z Fatimy, czy duch, który objawiał się Ojcu Pio. Chyba najbardziej znanym z objawień anielskich jest ukazanie się Michała Archanioła na górze Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo . Należy jednak pamiętać, iż są to zawsze objawienia prywatne.

Prawdy o aniołach powinniśmy szukać w Biblii, choć sporo o duchach przeczytać mozna także w apokryfach. Powstały pewnie jako próba zaspokojenia zainteresowania związanego ze światem niezbadanym. Ks. Kościelniak: - I choc odnajdziemy tam wiele opowiadań, możemy je traktować wyłącznie jako ciekawe świadectwo wiary w istnienie aniołów.

Smaki Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski