Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zmarnuj ani godziny, podaruj swoją obecność chorym, cierpiącym i potrzebującym.

(MLK)
Inicjatywa. "Sprzedawca czasu" to interaktywne przedstawienie z udziałem wolontariuszy i pedagogów Hospicjum dla Dzieci "Alma Spei". Jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na problemy rówieśników, których rodzeństwo cierpi na nieuleczalną chorobę.

Projekt, dedykowany uczniom szkół podstawowych klas IV-VI i gimnazjalistom, ma również zachęcać do angażowania się w wolontariat i pokazać, że jest on wartościową i ciekawą formą zagospodarowania wolnego czasu.

- Chcemy przekonać młodzież, że każdy ma coś, czym może podzielić się z innymi, a pomaganie naprawdę ma sens i na dodatek daje wiele radości - mówi lekarz z hospicjum Małgorzata Musiałowicz.

Okazuje się, że jednym z najcenniejszych darów, jakie człowiek może ofiarować drugiemu, jest poświęcony mu czas. Bardzo dobrze wiedzą o tym rodzice podopiecznych hospicjum. Zwłaszcza że czasu wciąż im brakuje - na pracę, na odpoczynek, na bycie z pozostałymi dziećmi. - W tak trudnym doświadczeniu nikt nie powinien być sam - ani rodzice chorych dzieci ani ich rodzeństwo. Dlatego nasze hospicjum obejmuje opieką całe rodziny. Bardzo pomagają nam w tym wolontariusze - wyjaśnia dr Musiałowicz.

Przedstawienie

Dlatego właśnie, aby grono wolntariuszy rosło, powstał projekt "Sprzedawca czasu". W szkołach podstawowych prezentowane jest - w jego ramach - przedstawienie, które powstało na kanwie baśni Elżbiety Wojnarowskiej "Sprzedawca czasu". Jest to historia Kai i jej ciężko chorego brata Krzysia oraz wolontariuszki z hospicjum "Alma Spei", która im pomaga.

W gimnazjach bohaterka przedstawienia - wolontariuszka - przekonuje "niedowiarka", że nieuleczalnie chorym dzieciom też warto pomagać i werbuje go do grupy urodzinowej, która planuje imprezę dla podopiecznych hospicjum.

W obu przypadkach wyświetlana jest prezentacja o podopiecznych hospicjum, a w gimnazjach dodatkowo także prezentowany jest film pt. "Pokonać siebie", w którym młodzi wolontariusze hospicjum opowiadają, w jaki sposób pomaganie nieuleczalnie chorym dzieciom zmieniło ich życie.

"Sprzedawca czasu" był realizowany w roku szkolnym 2013/2014 w 14 krakowskich szkołach - 7 podstawówkach i 7 gimnazjach. Przedsięwzięcie zrealizowano przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Ulotki i broszury

W styczniu 2015 odwiedzono 3 gimnazja. Tym razem przedsięwzięcie miało charakter wolontariatu pracowniczego i zostało sfinansowane przez Fundację BNP Paribas w ramach programu grantowego "Pomoc niejedno ma imię". W projekcie uczestniczyły trzy szkoły: Gimnazjum nr 16, Gimnazjum nr 9 oraz Gimnazjum nr 33. Od początku w projekcie pn. "Sprzedawca czasu" wzięło udział 17 wolontariuszy, ok. 1010 uczniów i ok. 40 nauczycieli. W szkołach rozdano w sumie ok. 2000 broszur i ulotek o wolontariacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski