Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zrealizowana komórka, w pierwszej fazie podziału

AN
W 1989 roku Krzysztof Ingarden wraz z Andrzejem Chołdzyńskim, Januszem Ingardenem i zespołem wygrał konkurs na projekt pięciogwiazdkowego hotelu "Rondo". Sukces ten był pierwszym krokiem do założenia, wspólnie z Jackiem Ewy, biura projektowego JET Atelier. - Jesteśmy kolegami ze studiów. Kończyliśmy studia w 1982 roku, Andrzej Chołdzyński 3 - 4 lata później. Był to trudny czas na podejmowanie poważnych decyzji życiowych, szczególnie w naszym zawodzie - wyznaje Krzysztof Ingarden.

Otwartą wczoraj w Centrum Manggha wystawą JET Atelier podsumowuje swój dotychczasowy dorobek. Dorobek duży zarówno liczbowo (z 50 projektów wybrano na wystawę 20, zdaniem autorów najważniejszych), jak i skalą realizacji oraz wszechstronnością rozwiązań: od ołtarza w plenerze (znakomity projekt ołtarza papieskiego na Błoniach, na najbliższą wizytę głowy Kościoła) - po centrum komunikacyjne, od reprezentacyjnych budynków państwowych (m.in. projekt siedziby ambasady Japonii w Warszawie i ambasady polskiej w Tokio) - po centra handlowe i biurowe, od kościołów po dom jednorodzinny. Na zdjęciach, rysunkach, symulacjach komputerowych, makietach oglądamy zarówno obiekty zrealizowane, jak i te, które pozostały projektami - na przykład projekt kompleksu nauk biologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projektanci zaproponowali elewacje zróżnicowane, w zależności od stron świata, wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania obiektu, centrum konferencyjne w kształcie dzielącej się komórki - w pierwszej fazie podziału. Na konkursie dostali wyróżnienie za pomysł. Do realizacji wybrano projekt bardziej tradycyjny i doraźnie tańszy w realizacji.
- Dążenie do harmonii, do stworzenia harmonijnego, przyjaznego zatem człowiekowi otoczenia jest widoczne w projektach pp. Ingardena, Ewy i Chołdzyńskiego. Dążenie do stworzenia architektury, w której człowiek, w której my - czujemy się dobrze, w której i wśród której chcemy przebywać. (...) Po latach zamętu i chaosu architektura odzyskuje, krok po kroku, utracone pozycje dla swojego i naszego dobra - napisał w katalogu wystawy Jerzy Madeyski.
(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski