Nie żyje Amos Oz. Odszedł jeden z najwybitniejszych...

Nie żyje Amos Oz. Odszedł jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Autor "Opowieści o miłości i mroku", od lat typowany jako kandydat do Nagrody Nobla, zmarł w wieku 79 lat. O śmierci pisarza poinformowała na Twitterze jego córka, Fania Oz-Salzberger. "Dziękujemy tym, którzy go kochali" - napisała.
Nie żyje Amos Oz. Odszedł jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy
Amos Oz urodził się 4 maja 1939 roku w Jerozolimie. Studiował historię literatury i filozofię na tamtejszym uniwersytecie. Debiutował w 1965 roku tomem "Tam, gdzie wyją szakale". Jego dorobek liczył ponad 20 książek oraz setki esejów i artykułów. Do najwybitniejszych powieści Oza należą: "Opowieść o miłości i mroku", "Na ziemi Izraela" i "Czarna skrzynka". Znaczna część jego twórczości, zarówno literackiej, jak i non-fiction, opisywała życie kibucu oraz analizowała skomplikowane relacje i uczucia, łączące Żydów z ich krajem.

Amos Oz był uważany na najwybitniejszego izraelskiego pisarza. Był laureatem Nagrody Bialika, Nagrody Franza Kafki i Nagrody Izraela. 20 marca 2013 Amos Oz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Jego ostatnia przetłumaczona na angielski książka - "Judasz" znalazła się w finale Nagrody Bookera w 2017 roku.

"Ogarnął nas smutek" - powiedział w reakcji na wiadomość o śmierci pisarza, prezydent Izraela, Reuven Rivlin. Przywódca nazwał też Oza "gigantem ducha" oraz "naszym największym pisarzem".

Amos Oz zmarł w wieku 79 lat. Od dłuższego czasu chorował na raka.


NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Bezpieczeństwo podczas SylwestraKomentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a o

krkno ico (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

hui im w duppe zydom skurwialym !!!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo