Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Aktorka krakowskich teatrów miała 94 lata

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Anna Lutosławska-Jaworska była związana z krakowskimi scenami teatralnymi
Anna Lutosławska-Jaworska była związana z krakowskimi scenami teatralnymi Andrzej Banaś
W wieku 94 lat zmarła w Krakowie Anna Lutosławska-Jaworska, aktorka teatralna związana z krakowskimi scenami: Teatrem im. Juliusza Słowackiego oraz Teatrem Ludowym, reżyserka i pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Anna Lutosławska-Jaworska, z domu Redlichówna, urodziła się 16 lipca 1928roku w Krakowie. Artystyczne zdolności odziedziczyła po rodzicach – jej mama była malarką, a ojciec aktorem-amatorem. W 1945 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Starym Teatrze. Debiutowała 1 maja 1945 roku w teatrzyku Wesoła Gromadka w "Beksie" w reżyserii Marii Billiżanki. W swojej karierze teatralnej wystąpiła w ponad stu rolach.

Była związana z krakowskimi teatrami Ludowym i Teatrem Słowackiego, a także teatrami wrocławskimi - Dramatycznym i Polskim. Współpracowała z wybitnymi reżyserami – Marią Dulębą, Emilem Chaberskim, Bronisławem Dąbrowskim, Kazimierzem Dejmkiem, Lidią Zamkow, Krystyną Skuszanką, Józefem Szajną, Jerzym Grotowskim i innymi.

Zagrała wiele wybitnych, ważnych dla polskiego powojennego teatru ról, m.in. Gruszę w "Kaukaskim kredowym kole" Bertolda Brechta (1954), Pannę Młodą w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w 1957 i Rachel w rekonstrukcji prapremierowego "Wesela" w 1973, Rosę Wenedę w "Lilli Wenedzie" (1973). Była także reżyserką spektakli, m.in. "Dulle Griet" Stanisława Grochowiaka (1981).
Jej wielkim sukcesem był monodram wg "Cudzoziemki" Marii Kuncewiczowej we własnej reżyserii (1977), który prezentowała w całej Polsce, otrzymując prestiżowe nagrody.

Anna Lutosławska-Jaworska była też aktorką filmową, telewizyjną i serialową, malarką i fotograficzką. Widzowie znali ją z ról w serialach „Klan”, „Pierwsza miłość”, „Lekarze” i „Barwy szczęścia”.

Wykładała ma krakowskiej PWST i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydała kilka książek, w tym wspomnienia zatytułowane „Zapisane w brulionie”.

Artystka otrzymała m.in. złotą odznakę za zasługi dla miasta Krakowa i Odznakę Budowniczego Nowej Huty. Nagrodę ministra kultury dostała podczas XIII Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt za rolę Róży Żabczyńskiej w spektaklu „Cudzoziemka”. W 1980 r. została nagrodzona podczas VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Idalii w „Fantazym”. Anna Lutosławska-Jaworska. W roku 2011 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2011 za całokształt dorobku - nagrodą imienia Ireny Solskiej, w uzasadnieniu napisano: "dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem".

W 1981 r. przerwała pracę aktorki i wyjechała ze swoim drugim mężem Michałem Jaworskim, inżynierem, do Algierii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Anna Lutosławska-Jaworska. Aktorka krakowskich teatrów miała 94 lata - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski