Nie żyje Józefa Hennelowa. Krakowska dziennikarka i publicystka miała 95 lat

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Fot. Mariusz Kubik/Wikipedia
Fot. Mariusz Kubik/Wikipedia
Udostępnij:
22 sierpnia, w wieku 95 lat zmarła Józefa Hennelowa, dziennikarka, publicystka i felietonistka. O śmierci krakowskiej dziennikarki poinformował "Tygodnik Powszechny", z którym Hennelowa była związana przez ponad 60 lat.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Urodzona w Wilnie Józefa Hennelowa z domu Golmont ponad dwie trzecie swojego życia poświęciła „Tygodnikowi Powszechnemu”. Pracę rozpoczęła jako korektorka w 1948 r., potem była redaktorką, sekretarzem redakcji i do 2008 r. zastępcą redaktora naczelnego. W lipcu 2012 pożegnała się z czytelnikami, tłumacząc swoje odejście z "Tygodnika" zaawansowanym wiekiem i gorszą kondycją.

„Czytelników i nas, młodszych redaktorów, uczyła odpowiedzialności za słowo, dystansu wobec patosu, zainteresowania pozornymi drobiazgami codzienności, za którymi zawsze stała wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka" – napisali w pożegnaniu jej współpracownicy z krakowskiej redakcji.

W czasie II wojny światowej należała do Szarych Szeregów, brała również udział w tajnym nauczaniu w Wilnie.

Po wojnie zamieszkała w Krakowie, z którym była związana do końca życie.

Ukończyła w 1951 studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1954–1956 była pracownikiem krakowskiego oddziału Ossolineum. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W trakcie transformacji ustrojowej zasiadała w sejmowych ławach. Od 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawowała mandat poselski na Sejm kontraktowy. Od 1991 do 1993 roku, w I kadencji Sejmu RP, była parlamentarzystką Unii Demokratycznej. Była członkiem założycielem UD, a potem członkiem Unii Wolności.

Nazwisko Józefy Hennelowej nieodłącznie związane jest z krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej czy Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Udzielała się społecznie na wielu polach, od pomocy na rzecz domów dziecka po ochronę zabytków.

Oprócz publikacji w "Tygodniku Powszechnym", Józefa Hennelowa jest autorką i współautorką szeregu publikacji książkowych: szkicu biograficznego o Juliuszu Osterwie oraz książek: "Kim jest dla mnie Jezus Chrystus", "...i nachylił się dzień", "Powołanie i przygoda: rodzice i wychowawcy o sobie", "Obecność", "Nasze sprawy rodzinne”, "Votum separatum: publicystyka 1982-1999" (2001), "Bo jestem z Wilna" , "Niedowiarstwo moje. Refleksje religijne" (2002) , "Otwarty, bo powszechny. O kościele, który może boleć" (2012).

Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi, a także jednym z najwyższych watykańskich odznaczeń za szczególne zasługi dla Kościoła – Orderem św. Grzegorza.

"Pani Józefo, droga Ziuto, dziękujemy za teksty, za tak wysoko postawioną poprzeczkę etosowi dziennikarskiemu, za dyskretne i życzliwe towarzyszenie" - pożegnał Józefę Hennelową "Tygodnik Powszechny".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Józefa Hennelowa. Krakowska dziennikarka i publicystka miała 95 lat - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

Osobę i odejście Pani Józefy Hennelowej traktuję oczywiście z wielką powagą. R.I.P.

Zasygnalizuję jednak przy okazji, że dość dawno porzuciłem lekturę Tygodnika Powszechnego. Tego czasopisma od pewnego czasu nie dało się już czytać.

Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie