Nie żyje Leszek Pniaczek, aktor i reżyser z Myślenic. W pamięci widzów został m.in. jako Toporek ze "Spotkań z balladą"

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Leszek Pniaczek
Leszek Pniaczek Fot. Maciej Hołuj
Zmarł Leszek Pniaczek, pochodzący z Myślenic aktor scen krakowskich i założyciel myślenickiego I Amatorskiego Teatru im. kard. Karola Wojtyły. Niezapomniany Toporek ze „Spotkań z balladą” odszedł po długiej chorobie w poniedziałek (6 lutego). Miał 59 lat.

Leszek Pniaczek był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Ukończył ją z wyróżnieniem w 1987 roku.

Jak pisał w 2014 roku na łamach „Dziennika Polskiego” Andrzej Domagalski, „po spektaklu dyplomowym Pniaczka znakomita aktorka Anna Polony, profesor w krakowskiej szkole teatralnej miała powiedzieć: "od dzisiaj każdy aktor komediowy powinien mu wiązać sznurówki".

W tym samym roku zagrał w „Ferdydurke” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, spektaklu nagrodzonym na Europejskim Festiwalu Szkół Teatralnych w Lyonie nagrodą Grand Prix. Potem grał w „Bagateli”, gdzie dostał angaż. W 1988 roku zagrał w "Ryszardzie III" u boku Andrzeja Seweryna. Ten grał rolę tytułową, zaś Leszek Pniaczek wcielił się w rolę jego syna.

Debiut na scenie miał jednak znaczenie wcześniej, bo w wieku 7 lat. Była to scena kina „Wisła” w rodzinnych Myślenicach a wystąpił na niej razem z kabaretem Tropicale Thaiti Granda Banda, który współtworzył jego wuj - Józef Romek.

Potem grał jeszcze m.in. w Teatrze Ludowym, na Scenie Moliere, w telewizji (m.in. w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka” i „Klanie”).

Dał się poznać nie tylko jako aktor, ale również reżyser (współpracował m.in. ze Sceną Papieską Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach).

W Myślenicach tworzył kabaret literacki Pniaku Show, założył tu także - przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu - I Amatorski Teatr im. kard. Karola Wojtyły. Z tym ostatnim przygotował m.in. „Gościa oczekiwanego” wg Zofii Kossak-Szczuckiej, „Zemstę”, „Kota w Butach”, i wreszcie „Przed sklepem jubilera” na podstawie utworu Karola Wojtyły.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek (9 lutego). Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościółku parafialnym na Stradomiu w Myślenicach o godz. 14. Pół godziny wcześniej zostanie odmówiony różaniec w intencji Zzmarłego.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie