Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna środa

AM
Środa jest dniem, w którym w Krakowie popełnia się najwięcej przestępstw - wynika z raportu policji - przygotowanego dla władz miasta. Najniebezpieczniej jest na Starym Mieście, a także w Nowej Hucie. "Oazami spokoju" są natomiast Łobzów oraz Wola Duchacka. W styczniu i lutym popełniono na terenie Krakowa prawie 3,5 tys. przestępstw. W raporcie stwierdzono, że większości (72 proc.) z nich mogła zapobiec policja. Raport przygotowany został pod kątem prewencji, dla potrzeb programu poprawy bezpieczeństwa, przygotowywanego przez władze miasta. Odnotowano w nim przede wszystkim te przestępstwa "na zapobieganie których mogły mieć wpływ służby prewencji".

Większości przestępstw mogła zapobiec policja

Do przestępstw, którym mogła zapobiec policja - najczęściej dochodzi w godz. od 22 do 6 rano. Największą plagą Krakowa są włamywacze i złodzieje specjalizujący się w samochodach (53 proc. wszystkich przestępstw stanowią włamania do samochodów, kradzieże samochodów, kradzieże z samochodu i uszkodzenia samochodów). Następne miejsca zajmują: "włamania do obiektów" (29 proc.), kradzieże mienia (4,6 proc.), rozboje i wymuszenia rozbójnicze (3,4 proc.), a także bójki i pobicia (2,6 proc.). We wtorek zdarza się najwięcej włamań, w czwartek - rozbojów, w soboty bójek i pobić. Na samochody należy uważać szczególnie we środy. Sobota to dzień kradzieży oraz uszkodzeń mienia. Najspokojniejsza jest niedziela.
Stare Miasto znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby przestępstw związanych z samochodami, rozbojami, uszkodzeniami mienia. W kategorii "bójki i pobicie" pierwsze miejsce zajmuje Nowa Huta. Włamania do mieszkań najczęściej zdarzają się w Prokocimu i Bieżanowie.
W raporcie wymienione są również ulice i miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do przestępstw. W centrum są to: ul. św. Anny, Bracka, plac Szczepański, ul. Westerplatte, Kopernika, plac Dworcowy, Planty, Krowoderska, Długa, św. Filipa, Dietla, św. Gertrudy i Piłsudskiego.
W styczniu i lutym na drogach w Krakowie zdarzyły się 242 wypadki. Zginęło w nich 7 osób, a 289 było rannych. Większość wypadków (71 proc.) spowodowali kierujący. Ich przyczynami było przede wszystkim niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Piesi zawinili w 28 proc. wypadków; nieostrożnie wchodzili na jezdnię. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku 19 nietrzeźwych pieszych było sprawcami wypadków. Dzieci spowodowały 12 wypadków, przede wszystkim - jako piesi, ale także - jako kierowcy (w styczniu i lutym zdarzył się jeden taki przypadek). Najwięcej wypadków zdarza się w piątki, w godz. 17 - 22. Trasa, którą lepiej nie jeździć - to most Dębnicki, ul. Konopnickiej, Kamieńskiego i Wielicka. Zdarzyło się tam najwięcej (18) wypadków.
W pierwszych dwóch miesiącach tego roku spadła liczba wypadków, a wzrosła kolizji - w porównaniu do stycznia i lutego ubiegłego roku. Zdaniem policji, niepokojący jest duży udział pieszych w wypadkach (uczestniczą w co drugim). Z miejsca wypadku ucieka średnio co 8 kierowca. (AM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski