Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

(Nie)Boski "Stary"

Jolanta Ciosek
Jan Klata w "Królu Learze" Szekspira zobaczył opowieść o władzy duchowej i przeniósł akcję do Watykanu
Jan Klata w "Królu Learze" Szekspira zobaczył opowieść o władzy duchowej i przeniósł akcję do Watykanu Anna Kaczmarz
To będą sceniczne interpretacje klasyki. Zaskoczeń nie zabraknie

Piątek, 19 grudnia, godz. 19.15, Duża Scena, sobota, 20 grudnia, godz. 19.15, Scena Kameralna, Stary Teatr

Najpierw zobaczymy "Króla Leara" Szekspira w reżyserii Jana Klaty, o czym można przeczytać w materiałach teatru: "Wystarczy rzut oka na plakat nowego spektaklu na Dużej Scenie DS#Helena, aby przekonać się, że Jan Klata - reżyser, autor opracowania tekstu i doboru muzyki - ponownie zaskakuje oryginalną i nieoczywistą interpretacją klasyki, z której pomocą chce rozmawiać z publicznością o bardzo współczesnych sprawach.

Spektakl stanowi dopełnienie dyptyku królewskiego, którego pierwszą częścią była inscenizacja "Króla Ubu" Alfreda Jarry, analizująca temat władzy politycznej. "Król Lear", z tytułową rolą Jerzego Grałka, podejmuje bardzo aktualny temat władzy duchowej". Tyle cytat.

Faktycznie, plakat zaskakuje. Oto widzimy Jerzego Grałka w papieskim stroju(?), on też gra tytułowego króla. A zatem mamy chyba dwóch w jednym? Że w utworze Szekspira występują trzy córki Leara - każdy wie. Próżno jednak szukać w obsadzie spektaklu więcej niż jednej kobiety.

Z tego wynika, iż rzeczywiście liczyć się należy z "nieoczywistą interpretacją klasyki", zwłaszcza że reżyser przygotował jedno z największych dzieł literatury dramatycznej zaledwie w dwa miesiące po premierze "Króla Ubu", której też jest autorem. No cóż, mniej zdolni głowią się nad arcydziełem latami…

Druga premiera to utwór Pawła Demirskiego "nie - boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU" inspirowany dramatem Zygmunta Krasińskiego. Spektakl reżyseruje na Scenie Kameralnej Monika Strzępka. Przywykliśmy, że duet Strzępka - Demirski zaskakuje, prowokuje, irytuje, bulwersuje…

I tak zapewne będzie tym razem, skoro bohaterowie Krasińskiego, jak Hrabia Henryk, Pankracy czy Orcio spotkają się na scenie z Sarą Kane, Barbarą Niechcic czy Wilkiem z Wall Street. A wszystko po to, by - jak podaje teatr - skonfrontować romantyczne wizje Zygmunta Krasińskiego - ze współczesną wrażliwością teatralnego duetu Strzępka - Demirski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski