Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niech was olśni

Łukasz Gazur
fot. archiwum polskapresse
Miłosz wielkim poetą był - tyle powiedzieć to nic nie powiedzieć. Bo choć mowa o nobliście i jednym z najbardziej rozpoznawalnych poetów polskich XX wieku, to z drugiej strony - mówienie o jego twórczości odbywa się zwykle według schematu "znany", "sławny", "podziwiany".

Zapowiada się jednak, że czwarta edycja festiwalu literackiego jego imienia, która startuje 14 maja w Krakowie, ma szansę to zmienić.

I nie chodzi o to, by przewracać pomniki. Chodzi o to, by ta twórczość poetycka zyskała koloryt, konteksty współczesności. By udało się zbudować pomost do dnia dzisiejszego. Stąd tegoroczna edycja tego święta poetyckiego nosi tytuł "Księga Olśnień". To spolszczenie angielskiego tytułu antologii wydanej przez Czesława Miłosza w Stanach Zjednoczonych w 1996 r. W tym roku poetyckie olśnienia zapewni wyjątkowe grono dwudziestu poetów z Polski i z zagranicy, a także debaty, panele i wystawy.

Łopatologii nie będzie. Program festiwalu będzie skręcał w bardzo nieoczywiste rejony. Dość wspomnieć, że obok pasma głównego, uzupełnią go dwie dodatkowe linie wydarzeń: program literacki dla dzieci "Miłoszek" oraz związane z kulturą japońską pasmo "Haiku". To już pokazuje, jak bardzo zmienia się kształt tej literackiej imprezy.

Ofanach kina czy muzyki twórcy festiwalu też nie zapomnieli. Muzyczny projekt Białoszewski do słuchu wykorzystuje oryginalne nagrania poety oraz prezentuje inspirowane nimi słuchowiska stworzone przez młodych przedstawicieli muzyki alternatywnej: Patryka Zakrockiego, Marcina Staniszewskiego, Asi Minę i Mikrokolektyw (14 maja i 16 maja o 21.30 w klubie Re, ul. św. Krzyża 4). Poza tymzaplanowano także m.in. projekcję filmu o Kornelu Filipowiczu (17 maja o 13.30, Kino Pod Baranami).

Sensacją z pewnością będą spotkania z gośćmi festiwalu. A sław nie zabraknie. Publiczność spotka m.in. Charlesa Simica - serbsko-amerykańskiego poetę, współwydawcę "Paris Review" i zdobywcę Pulitzer Prize for Poetry. Nie zabraknie także możliwości rozmowy z Robertem Hassem, laureatem licznych nagród literackich i współtłumaczem amerykańskiego wydania antologii Czesława Miłosza Wypisy z ksiąg użytecznych, Ruth Padel, praprawnuczką Karola Darwina, brytyjską poetką, publicystką zaangażowaną w obronę praw zwierząt i wykładowczynią poezji i creative writing w King's Collage w Londynie, Julią Fiedorczuk - poetką, prozaiczką, tłumaczką i krytyczką literacką (wywiad obok) oraz Wojciechem Bonowiczem, poetą i dziennikarzem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2007.

Z aproszeni goście reprezentują różne kręgi kulturowe i językowe, światopoglądy i estetyki. Bo poezja w tym wypadku staje się punktem wyjścia do poznania Innego, bliskiego spotkania z drugim człowiekiem. - Tegoroczna, 4. edycja festiwalu inspirowana jest osobistą antologią poezji światowej Miłosza.

Prezentując twórczość zaproszonych gości, w pewien sposób dodajemy do tej antologii nowe dzieła. Stawiamy ważne pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie i, jak pisał Miłosz, przypominamy, że poezja może dziś być czytelnikowi bardzo pomocna w zrozumieniu rzeczywistości, w całej jej złożoności i bogactwie - mówi prezes Fundacji Miasto Literatury Olga Brzezińska, współorganizatorka imprezy wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Więcej informacji na temat festiwalu:

TUTAJ

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski