Niechciane szkoły, niechciane kierunki

ziob
Udostępnij:
W wielu szkołach ponadgimnazjalanych w Tarnowie jest jeszcze sporo wolnych miejsc. Zaniepokojeni dyrektorzy twierdzą, że wielka moda na licea ogólnokształcące skomplikowała ich niełatwą sytuację.

Zaznacza się moda na "ogólniaki"

   Według informacji uzyskanych przez nas w krakowskim Kuratorium Oświaty, na przykład w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie - Mościcach, w klasie kształcącej techników - chemików jest 27 wolnych miejsc. W licem profilowanym (kształtowanie środowiska) miejsc wolnych jest 25. Wczoraj nie mogliśmy porozmawiać w tej sprawie z dyrekcją ZST, gdyż była nieobecna.
   Dwadzieścia siedem miejsc wolnych jest w jednej z klas technikum Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Legionów, w których mają się uczyć technicy urządzeń sanitarnych. W tej samej szkole 26 wolnych miejsc jest w pierwszej klasie, kształcącej monterów izolacji budowlanych. - _Jestem trochę zaskoczony tą sytuacją - _mówi Ludwik Chruściel, dyrektor ZSB w Tarnowie. - Wprawdzie obecnie trudno na rynku o pracę niemal w każdym zawodzie, ale te dwie specjalności dawały absolwentom jakąś szansę. Widocznie problem w tym, że dzisiaj prawie każdy uczeń gimnazjum chciałby w przyszłości skończyć liceum ogolnokształcące. To także sprawa często zbyt wybujałych ambicji rodziców ucznia. Bywa więc, że ktoś uzyskawszy w postępowaniu kwalifikacyjnym już 60 punktów, stara się o przyjęcie do elitarnego LO. Według mnie, w najbliższej przyszłości podział między najbardziej prestiżowymi szkołami średnimi i resztą szkół pogłębi się jeszcze bardziej.
   Dwadzieścia sześć niewykorzystanych miejsc pozostaje też w Zespole Szkół Techniczno - Zawodowych przy ul. Piłsudskiego, który uczy m. in. w zawodzie elektryka. - _Wpływ na ten stan rzeczy mają trzy zasadnicze przyczyny - _twierdzi Agnieszka Osika, dyrektorka ZSTZ. - Po pierwsze: sytuacja na rynku pracy, po drugie: coraz większe problemy z zapewnieniem uczniom praktycznej nauki zawodu. Ostatnio pewien zakład pracy rozwiązał umowę i uczniowie klasy drugiej zostali pozbawieni możliwości nauki. Szukamy teraz dla nich coś zastępczego. Po trzecie, wielu uczniów woli licea profilowane od szkół zawodowych, gdyż w tych pierwszych za cenę tylko jednego dodatkowego roku nauki uzyskać mogą maturę.
   W Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa przy ul. Pszennej jest 26 wolnych miejsc (ZSZ: mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych), w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 - 26 miejsc (operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego), w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 - 22 miejsca (liceum profilowane: mechaniczne techniki wytwarzania); w tej samej szkole - w klasach ZSZ: mechanik i monter maszyn i urządzeń oraz o specjalności: ślusarz - wolne są 44 miejsca (po 22 w każdym z oddziałów).
   Dużo miejsc do wzięcia jest w Centrum Kształcenia Ustawicznego (np. klasa LO - 23, technik ekonomista - 24). (ziob)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie