Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna codzienność

Redakcja
Cieszyński Festiwal Era Nowe Horyzonty to nie tylko kino, ale również wystawy, koncerty i imprezy towarzyszące. Jednym z ciekawszych projektów jest wystawa designu Młodzi polscy projektanci wobec konsumpcji, zorganizowana na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Młody polski design

Cieszyński Festiwal Era Nowe Horyzonty to nie tylko kino, ale również wystawy, koncerty i imprezy towarzyszące. Jednym z ciekawszych projektów jest wystawa designu Młodzi polscy projektanci wobec konsumpcji, zorganizowana na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

   Młodzi projektanci wzornictwa podeszli do tematu konsumpcji trojako: ironicznie, ze sprzeciwem lub akceptacją. Myślą główną było uzmysłowienie widzom, że rzeczy codziennego użytku mogą być jednocześnie piękne i funkcjonalne.
   Wśród 67 prac - często gotowych już do produkcji prototypów - wiele odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych. Elektrycznie napędzany samochód Wojciecha Różanowskiego, wyposażony w zintegrowaną kierownicę, nie ma nic wspólnego z ciągle jeszcze spotykanymi na ulicach, topornymi w formie i działaniu pojazdami dla inwalidów. Maszyna przeznaczona jest dla osób z dysfunkcją kończyn dolnych, zamiast fotela pozostawiono miejsce na wózek inwalidzki. Osobom z ograniczoną motoryką rąk, dłoni czy palców rozmowy telefoniczne ułatwić może specjalnie zaprojektowana słuchawka oraz dotykowy wyświetlacz (projekt Grzegorza Podsiadlika). "Migające książeczki" Karola Prochnackiego to prosta w formie zabawka dydaktyczna, przeznaczona dla trzylatków z upośledzeniem słuchu. Każda książeczka prezentuje pojęcie w trojaki sposób: wprowadzając słowo jako obrazek, zapisany wyraz oraz animację, odpowiadającą konkretnemu znakowi migowemu.
   Wystawa Wobec konsumpcji prezentowana była w listopadzie ubiegłego roku na 4. Międzynarodowym Biennale Projektowania w Saint-Etienne. To jedna z nielicznych międzynarodowych imprez, na której zobaczyć można było prace polskich projektantów. Wzornictwo w Polsce pozostaje bowiem przez państwo i przedsiębiorców zaniedbane.
   Dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Ewa Gołębiowska, mówi: - Polski design to dziecko niczyje. Nawet Waldemar Dąbrowski w ostatniej rozmowie z nami przyznał, że polskie wzornictwo to pięta achillesowa ministerstwa.
   Wystawę Młodzi polscy projektanci wobec konsumpcji w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oglądać można do 28 sierpnia.
MATYLDA DUDEK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski