Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieczyste przodownictwo

Redakcja
Polskie przodownictwo w tym niechlubnym rankingu wynika nie tylko z naszej własnej aktywności, bo wprawdzie do innych państw "eksportujemy" aż 61 proc. siarki, 69 proc. azotu i 79 proc. pyłów, ale sąsiedzi nie są nam dłużni. Z ogólnej ilości 641 tys. ton siarki, jaka w 1997 r. osiadła w naszym kraju, aż 46 proc. pochodziło z Niemiec. Od naszych zachodnich sąsiadów pochodzi też 30 proc. amoniaku, który przedostaje się do naszej atmosfery.

"Pomimo zmniejszenia w ostatnich latach emisji zanieczyszczeń Polska nadal zajmuje jedno z czołowych miejsc w Europie pod tym względem" - czytamy w najnowszym raporcie NIK

 (INF. WŁ.) W latach 1995 - 1998 Polsce udało się aż o 19 proc. ograniczyć emisję pyłów, o 13 proc. siarki i o 5,4 proc. emisję azotu. Niestety, wciąż zajmujemy jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem zanieczyszczenia środowiska.
 Efekt jest taki, że w wielu regionach Polski - w tym w większości miast i uzdrowisk - były przekraczane dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. "Znajduje to odzwierciedlenie m.in. także w stanie zdrowotnym lasów, gdzie w 1998 roku aż 89,4 proc. drzew wykazywało ewidentne objawy uszkodzenia" - czytamy w najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli.
 Inspektorzy NIK potwierdzają, że podstawowym narzędziem ekonomicznym, które decyduje o proekologicznym zachowaniu przedsiębiorstw są opłaty za korzystanie ze środowiska naturalnego oraz kary za naruszenie ustalonych warunków tego korzystania ze środowiska. Dla przykładu: kara pieniężna za przekroczenie wielkości emisji szkodliwych substancji stanowiła generalnie dziesięciokrotność stawki opłat, ale na terenie byłych województw katowickiego i krakowskiego - do 25 lipca 1995 r. - była o sto procent wyższa.
 Z raportu NIK wynika, że jeśli chodzi o nakłady na inwestycje proekologiczne, to w latach 1995 - 1998 "nastąpiła pewna stabilizacja", co w opinii inspektorów jest niepokojące, gdyż "uzyskana w ostatnich latach znacząca poprawa stanu powietrza może ulec stopniowemu załamaniu, bo stan wyposażenia zakładów w instalacje do oczyszczania nadal jest wysoce niewystarczający".

 (G)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski